Artykuły

Lublin. W CSK zobaczymy dziś "Chłopów"

Siedem polskich spektakli walczy w Lublinie o Złote Kieszenie podczas II edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie". Dzisiaj w CSK widzowie zobaczą "Chłopów" Krzysztofa Garbaczewskiego.

W części konkursowej festiwalu znalazło się siedem spektakli. Są to: "Wesele" Jana Klaty i "Triumf woli" Moniki Strzępki (oba z Teatru Starego w Krakowie), "Idiota" Pawła Miśkiewicza (Teatr Narodowy w Warszawie), "Do dna" Ewy Kaim (Teatr AST w Krakowie), "Robert Robur" i "Chłopi" [na zdjęciu] Krzysztofa Garbaczewskiego (pierwszy z TR, drugi z Teatru Powszechnego w Warszawie) oraz "Malowany ptak" Mai Kleczewskiej (Teatr Żydowski w Warszawie i Teatr Polski w Poznaniu). Wszystkie powalczą o statuetkę Złotej Kieszeni, a łączna wartość nagród wyniesie 25 tys. złotych.

Dwa z nominowanych do nagród przedstawień zaproszono do Centrum Spotkania Kultur. W lutym widzowie zobaczyli "Malowanego ptaka" w reżyserii Mai Kleczewskiej i dramaturga Łukasza Chotkowskiego. Twórcy zestawili fragmenty głośnej książki Jerzego Kosińskiego, która prezentuje wizję świata wynaturzonego przez wojnę, z materiałami dokumentalnymi oraz tekstami m.in. Jana Tomasza Grossa, Jana Błońskiego, Anny Bikont i Joanny Siedleckiej. Sięgnęli też do książki wydanej przez Fundację Shalom "Dzieci żydowskie oskarżają".

Drugim przedstawieniem będą dziś "Chłopi" Krzysztofa Garbaczewskiego. Jest to zrealizowany z rozmachem i groteskowym humorem spektakl z pogranicza science fiction i wyprawy do skansenu. Garbaczewski mówi o chłopskim dziedzictwie, zarazem bliskim i egzotycznym. Kreśli przy tym ponury i aktualny obraz archaicznej wspólnoty.

W spektaklu wieś Lipce staje się miejscem odsłonięcia polskiej mentalności, a także ludzkiego ducha, podporządkowującemu się cyklowi natury. We współczesnych Lipcach istnieją problemy przemocy wobec kobiet, wykluczenia społecznego i zagrożenia środowiska naturalnego. Nie ma już jednak ludzi, a tylko zwięrzęco-robotyczno-ludzkie hybrydy. Spektakl przedstawią aktorzy z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

Wyboru nominowanych sztuk dokonali teatralni recenzenci: Aneta Kyzio, współpracowniczka "Polityki", Jacek Cieślak z "Rzeczpospolitej", Jacek Kopciński, dyrektor naczelny miesięcznika "Teatr", Dariusz Kosiński, dyrektor Instytutu Teatralnego, Łukasz Maciejewski, autor książki o Krystianie Lupie, oraz bloger Mike Urbaniak.

Program "Sceny w Budowie" uzupełniają m.in. "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk w reżyserii Eweliny Marciniak, czyli ubiegłoroczny laureat Grand Prix Złota Kieszeń za scenografię i kostiumy.

Gala wręczenia nagród odbędzie się 21 kwietnia. Przyzna je jury w składzie: Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak i Elżbieta Wernio. Dzień później w koncercie finałowym zaśpiewa izraelska piosenkarka Jasmin Levy.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji