Artykuły

Tychy. Najlepsi monodramiści XI MoTyFu

Jurorzy XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF przyznali Grand Prix Festiwalu - Wielki Wóz Tespisa - Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. "Rozmaryn" na podstawie powieści "Rio Bar" Ivany Sajko. Przyznano też trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

Tychy, 17 marca 2018 roku

Protokół z obrad jury

XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF 2018

Jury festiwalu w składzie:

Wojciech Pszoniak - aktor teatralny i filmowy, pedagog, profesor sztuk teatralnych - przewodniczący jury, Anna Kramarczyk - aktorka, pedagog, profesor Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Paweł Drzewiecki - aktor, reżyser, dyrektor artystyczny festiwalu, po obejrzeniu 13 prezentacji konkursowych, postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

GRAND PRIX FESTIWALU - Wielki Wóz Tespisa - Marcie Pohrebny z Zielonej Góry za monodram pt. ROZMARYN na podstawie powieści "Rio Bar" Ivany Sajko

I Nagrodę - Aleksandrze Kugacz z Wrocławia za monodram pt. BYĆ U SIEBIE na podstawie autorskiego scenariusza

II Nagrodę - Szymonowi Szczęchowi z Tarnowa za monodram pt. BLUMQU na postawie autorskiego scenariusza

III Nagrodę - Michałowi Felczakowi z Olsztyna za monodram pt. STOPKLATKA na podstawie tekstów Maliny Prześlugi

WYRÓŻNIENIE - Magdalenie Kotwicy z Bolesławca za monodram pt. ĆWIERKAJĄ WRÓBELKI na podstawie dramatu "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka

WYRÓŻNIENIE - Piotrowi Adamczykowi z Tychów za monodram pt. MOSKWA PIETUSZKI na podstawie prozy Wieniedikta Jerofiejewa

WYRÓŻNIENIE - Jerzemu Kałdusiowi z Lublina za monodram pt. KAZIUK KIRELEJSON na podstawie na podstawie powieści "Konopielka" Edwarda Redlińskiego

Jury zauważa dużą różnorodność prezentacji konkursowych zarówno co do formy ich scenicznej realizacji, jak i tematyki obejrzanych przedstawień. Cieszy fakt, iż problematyka scenicznych wypowiedzi prezentowana jest w oparciu o utwory zaliczane do kanonu literatury światowej, jak również o interesujące teksty własne uczestników, co czyni ich wypowiedzi jeszcze bardziej osobistymi.

Nie wolno nie zauważyć, że wśród wykonawców prezentacji konkursowych znaleźli się przedstawiciele kilku pokoleń, od młodzieży, przez studentów i dorosłych, po seniorów, co stanowi o sile festiwalu i bogactwie jego propozycji teatralnych.

Z zadowoleniem trzeba odnotować rozwój sceniczny uczestników konkursu, którzy pod wpływem zdobytych w minionych edycjach festiwalu doświadczeń, kontynuują swą drogę twórczą w dziedzinie monodramu, pojawiając się w tej edycji z jeszcze dojrzalszymi wypowiedziami scenicznymi. Ufamy, iż nie ustaną w dalszym rozwoju teatralnym oraz twórczych poszukiwaniach formalnych.

Jury pragnie podkreślić profesjonalizm i ogromne zaangażowanie zespołu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach w przygotowanie i realizację XI Tyskiego Festiwalu Monodramu MoTyF, który w ostatnich latach, wśród przeglądów afirmujących sztukę teatru jednego aktora, stał się jednym z najbardziej wyrazistych przedsięwzięć teatralnych w kraju, a zarazem płaszczyzną do rozmowy na temat kondycji współczesnego teatru i sztuki aktorskiej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji