Artykuły

Olsztyn. "Chuligan" Grabowski na Spotkaniach Teatralnych

Dziś szósty dzień XXVI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Na scenie w dość nietypowej roli zobaczymy Andrzeja Grabowskiego. I to dwukrotnie.

Andrzej Grabowski, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, aktor teatralny, filmowy, utalentowany kabareciarz - jednym słowem jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej sceny - zmierzy się dziś z melancholijną stroną swojej duszy. Nie zobaczymy go w roli zabawnego bezrobotnego ani jurora telewizyjnego programu. Zobaczymy go w spektaklu "Spowiedź chuligana. Jesienin", gdzie aktor zaprezentuje wiersze wybitnego rosyjskiego poety. "Spowiedź chuligana" - bo Rosjanin niewiniątkiem nie był. Wiecznie zakochany buntownik. Anarchista pesymista. Niestroniący od używek pięciokrotny mąż. Zmarły na skutek śmieci samobójczej. Jednym słowem poeta przeklęty. Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiada Krzysztof Jasiński. Tych trzech artystów - Jesienin, Grabowski i Jasiński spotyka się wtakim składzie już nie po raz pierwszy. Aktor mierzył się bowiem z wierszami rosyjskiego poety ćwierć wieku temu, również pod kierownictwem reżyserskim Krzysztofa Jasińskiego. Teraz, po 25 latach, obaj twórcy postanowili do owej kreacji powrócić. - Wiersze układają się w historię o dojrzewaniu, o nadchodzeniu mądrości i roztropności, wreszcie o wspomnieniach czasu minionego. Spektakl pomyślany w dwóch planach: filmowym, z młodym Andrzejem Grabowskim recytującym wczesne poematy Jesienina oraz współczesnym, wktórym Andrzej Grabowski - po latach inny człowiek, inny aktor -interpretuje i śpiewa poezję Jesienina, wracając także do własnych wspomnień - czytamy na stronie Teatru Jaracza. Teatr zapowiada, że po spektaklu o godz. 19 aktor spotka się publicznością, aby opowiedzieć nieco o kulisach swego zawodu i odpowiedzieć na pytania.

Kolejne dni festiwalu to kolejne różnorodne przedstawienia.

Już jutro na scenie Margines zobaczymy Al-ter Taniec Teatr z Poznania w kompilacji dwóch przestawień - "Przed jutrem" i "Poniżej nieba, czyli seks po polsku". -To dwie miniformy wjednym opakowaniu. O teatrze tańca ciężko jest mówić, to trzeba zobaczyć i poczuć. To taniec współczesny z elementami klasyki, który wciąga i porywa nas w zupełnie inny świat, w zupełnie inną podróż. To będzie naprawdę niesamowite przeżycie dla kogoś, kto równie mocno ceni obydwie te sztuki: taniec i teatr - podkreśla Giovanni Castellanos, dyrektor artystyczny XXVI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.

Także jutro na deskach sceny olsztyńskiego teatru zobaczymy po raz drugi Łukasza Lewandowskiego. Aktor (szerokiej publiczności znany ostatnio z serialu satyryczno-politycznego pt. "Ucho prezesa") już wczoraj dał brawurowy popis kunsztu aktorskiego w sztuce "Punkt Zero: Łaskawe". Wtedy Łukasz wcielił się w jednego z "mistrzów śmierci", kata biorącego czynny udział w Zagładzie Żydów. Jutro Lewandowski dokona 180-stopniowej wolty, wcieli się bowiem w rolę katolickiego księdza, który dowiaduje się o swoich żydowskim pochodzeniu w sztuce "Historia Jakuba".

- To będzie bardzo mocna, wzruszająca, ale momentami również zabawna opowieść o tożsamości. Ten spektakl to odwieczna próba definiowania relacji polsko-żydowskich. Historie obu tych krajów - Polski i Izraela - splecione są w sposób wyjątkowy i o tym, w sposób wyjątkowy, opowiada to przedstawienie - podkreśla Castellanos.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji