Artykuły

Bydgoszcz. XVIII Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową

Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci, które odbędzie się 25 marca, zostanie zorganizowane już po raz osiemnasty. - To dzieło młodych ludzi, którzy kilkanaście lat temu postanowili wykorzystać na ten cel fordońską Dolinę Śmierci, miejsce szczególnie naznaczone cierpieniem i męczeństwem - mówi ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki.

W Bydgoszczy od samego początku założono, że misterium nie będzie tylko odtwarzaniem samej męki Chrystusa. Co roku ta inscenizacja ma swoje przesłanie. - Albo jesteśmy w czasach historycznych, biblijnych, albo przenosimy się w czasy współczesne, pokazując aktualne problemy młodzieży, ale nie tylko - tłumaczy ks. Krzysztof Buchholz.

Także i tegoroczne misterium, którego hasłem jest "Nie zostawię was", ma swój odmienny od poprzednich scenariusz, swoją koncepcję, swojego bohatera.

- W tegorocznym misterium nie ma wątku współczesnego. Główną postacią jest Zacheusz, człowiek bardzo bogaty, grześnik, pogardzany, bo był przełożonym celników. Zapragnął on poznać Jezusa. Był niskiego wzrostu i nie mógł dostrzec go w tłumie, dlatego wdrapał się na drzewo. Chciał pozostać anonimowy, ale Jezus go zobaczył i wprosił się do jego domu. I to spotkanie stało się źródłem jego przemiany - opowiada reżyserka i autorka scenariusza misterium Mariola Ciesielska.

Drugą ważną postacią tegorocznej inscenizacji jest Bartymeusz, ślepiec uzdrowiony przez Jezusa. - Obaj zostają uleczeni - Bartymeusz ze ślepoty fizycznej, Zacheusz ze ślepoty serca. Oni prowadzą nas przez to misterium, są dla nas wskazówką, że doświadczając takiego cudu to nie może się skończyć śmiercią Jezusa - tłumaczy Mariola Ciesielska.

W tym roku misterium nie kończy się zmartwychwstaniem Chrystusa. - Idziemy trochę dalej - aż do zesłania Ducha Świętego. I to zesłanie się dzieje, kiedy fizycznie nie będzie już Jezusa na scenie. Ta przemiana dotknie nie tylko te dwie główne postacie, ale także apostołów, którzy w końcu uwierzyli, że dzieje się to wszystko naprawdę i że słowa "nie zostawię was" zostały wypełnione. Dla nas jest to przesłanie, że Jezus nie zostawia nas we wszystkich sytuacjach naszego życia, tylko czasem przychodzi zupełnie inaczej niż byśmy chcieli - mówi reżyserka misterium.

W organizację widowiska zaangażowanych jest 350 osób, w tym 250 aktorów. - To wielkie wyzwanie dla wszystkich, wymaga przygotowania sceny, strojów, zaplecza technicznego czy posiłków dla całego zespołu - mówi Iwona Pozorska, prezes Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie", które jest głównym organizatorem misterium.

Zespół aktorów to wyłącznie amatorzy, którzy dla udziału w tym wydarzeniu poświęcają swój wolny czas. Wielu uczestniczy w misterium od lat, wcielając się w różne postaci. Łukasz Nowacki "zagra" Jezusa już po raz czwarty, wcześniej kilkakrotnie wcielał się, między innymi, w Judasza. - Rola Jezusa jest najbardziej wymagająca - i fizycznie, i psychicznie. Dużo emocji było też przy roli Judasza. Od strony aktorskiej ważne jest wsparcie ze strony innych osób, z którymi wspólnie przygotowujemy misterium - mówi Łukasz Nowacki. Jak przyznaje, ludzie często utożsamiają go z graną postacią. - Kiedy po zakończeniu misterium wchodzimy w tłum, ludzie podchodzą do mnie, chcą się przytulić - opowiada.

Jak dodaje ks. Krzysztof Buchholz, widowisko w Dolinie Śmierci co roku przyciąga tłumy widzów - blisko 20 tysięcy osób - które przyjeżdżają z całego kraju, a także z zagranicy.

- Na widowni zasiadają różni ludzie, różni też w nim grają. Wśród aktorów są osoby o różnych życiowych drogach - studenci z duszpasterstwa akademickiego, absolwenci, harcerze, osoby niepełnosprawne, ale także osadzeni w fordońskim zakładzie karnym. Pokoleniowy przegląd społeczeństwa. To pokazuje, że dobro jest w stanie wygenerować w ludziach otwartość, życzliwość. W tym przedsięwzięciu trzeba wiary i determinacji - tłumaczy ks. Krzysztof Buchholz.

Organizacją Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci zajmują się Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Akademickiej "Pokolenie" oraz Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego "Martyria", we współpracy z Wolontariatem Młodzieżowym 4don4LORD, Fundacją "Wiatrak" oraz innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. Scenariusz i reżyseria: Mariola Ciesielska. Muzyka: Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Patronat honorowy: ks. bp Jan Tyrawa, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, marszałek województwa Piotr Całbecki.

XVIII Misterium Męki Pańskiej w Fordońskiej Dolinie Śmierci odbędzie w Niedzielę Palmową, 25 marca. Zostanie wystawione dwukrotnie: o godzinie 16.00 i 20.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji