Artykuły

Warszawa. Premiera monodramu "Zapiski z wygnania" w Polonii

Krystyna Janda wystąpi w monodramie "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer. Przedstawienie na podstawie wspomnień marcowej emigrantki Sabiny Baral można oglądać w Teatrze Polonia w Warszawie od piątku.

Autorkami scenicznej adaptacji książki Sabiny Baral pt. "Zapiski z wygnania", którą opublikowało wydawnictwo "Austeria" w 2015 r., są Krystyna Janda i Magda Umer.

Przedstawienie jest oparte na wspomnieniach Sabiny Baral, dwudziestoletniej emigrantki roku 1968, która wyjechała z Polski razem z rodzicami na fali antysemickiej nagonki ówczesnych władz.

"Ile cierpienia można znieść, zanim się nie oszaleje? Powychodzili z lasów, z dziur w ziemi, z szaf, piwnic i strychów, wyszli półżywi z obozów, wrócili z Syberii i Kazachstanu, do domu, do Polski. A potem, przez następne dwadzieścia trzy lata nie wyjechali (...). Chcieli mieszkać tutaj, tu, gdzie się urodzili ich rodzice i gdzie się urodziły ich dzieci - my. Po wojennej gehennie, po latach cierpienia i strachu, mimo wszystko jeszcze raz zadecydowali, że Polska to ich kraj. I tych ludzi po 1968 roku Polska wyrzuciła" - czytamy we fragmencie powieści zamieszczonym na plakacie.

W spektaklu wyreżyserowanym przez Magdę Umer wystąpią Krystyna Janda i Janusz Bogacki z zespołem muzycznym w składzie: Tomasz Bogacki (gitara), Mateusz Dobosz / Paweł Pańta (kontrabas), Bogdan Kulik (perkusja), Marek Zebura (skrzypce).

Projekcje przygotował Radosław Grabski.

Przedstawienie bierze udział w 24. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Premiera na Dużej Scenie Teatru Polonia - 9 marca o godz. 19.30. Kolejne spektakle - 10, 11, 12, 13 i 14 marca br.Przedstawienie zrealizowano we współpracy z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji