Artykuły

"Traviata" w Ożarowie

Prawdziwa historia romansu kurtyzany Marie Duplessis, a właściwie Rose Alphonsine Plessis, z pisarzem Aleksandrem Dumas (synem) została przez niego opisana w melodramacie "Dama kameliowa". Dzieło uznawane za szczytowe osiągnięcie gatunku doczekało się adaptacji scenicznej. Premiera sztuki odbyła się 2 lutego 1852 roku w Paryżu - pisze Wojciech Nomejko w Tygodniku Angora.

Giuseppe Verdi, mimo wewnętrznych oporów, po obejrzeniu spektaklu zdecydował się na napisanie opery. Zatytułował ją "Traviata", czyli zabłąkana, i wystawił w Wenecji. Porażka sceniczna spowodowała, że Verdi dokonał zmian w operze oraz zmienił tytuł na "Violetta". 6 maja 1854 roku spektakl w Wenecji okazał się sukcesem.

166 lat po tym wydarzeniu opera Verdiego zawitała do Ożarowa Mazowieckiego. Podczas XXXII Forum Humanum Mazurkas przedstawiono obszerne fragmenty tego znakomitego dzieła. Arie tytułowej postaci zaśpiewała sopranistka Joanna Woś. Jakiekolwiek recenzowanie występu artystki może skończyć się dla podejmującego tę próbę bardzo źle, bowiem ocenianie Joanny Woś to jak mówienie, że Kamil Stoch jest wybitnym sportowcem. Sądzę, że nieodżałowany Bogusław Kaczyński, podobnie jak komentujący wydarzenie na scenie w Ożarowie Mazowieckim nasz redakcyjny kolega Sławomir Pietras, miałby do powiedzenia wyłącznie komplementy. Zresztą on właśnie zrecenzował występ sopranistki następująco: "Joanna Woś - jak ona śpiewa! A jak wygląda!".

Nie pozostaje mi nic innego jak tylko z kronikarskiego obowiązku poinformować, że artystce towarzyszyli: tenor Sylwester Kostecki, baryton Adam Szerszeń, zespół solistów Chóru Teatru Wielkiego w Poznaniu "Opera Art", a poznańską orkiestrą festiwalową dyrygowała Agnieszka Nagórka. Wyjątkowy wieczór w wyjątkowym towarzystwie.

Ale "Traviata" to bynajmniej nie jedyne wydarzenie tego wieczoru. Forum, jak sama nazwa wskazuje, to nie tylko przedstawienie. W ciągu ponad 4 godzin niemal tysięczna widownia (warto zaznaczyć, że impreza nie była biletowana, a na widowni zasiedli ci szczęśliwcy, którzy zostali obdarowani zaproszeniem) mogła uczestniczyć w wernisażu zbiorowej rzeźby oraz w wernisażu malarskim, podczas którego poznała prace pod tytułem "Ekspresjonizm nerwowy by Kristof Ludwin".

Na scenie talentów Forum Humanum Mazurkas Irena Bartkowska (kurator programu) zaprezentowała młodego harfistę - Marka Kupca, laureata ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów harfowych.

Forum Humanum Mazurkas wymyślili 6 lat temu dwaj Andrzejowie: Bartkowski i Hulewicz, szefowie Grupy Mazurkas, którzy uznali, że każdy biznes może być sztuką. Zdaniem przedsiębiorców, a zarazem mecenasów sztuki, forum doskonale pokazuje synergię i mechanizm wzajemnych korzyści pomiędzy kulturą a biznesem. Andrzej Hulewicz podkreśla, że artystyczne spotkania niecałe 20 kilometrów od centrum Warszawy to istotny i dobry przykład budowania społecznej odpowiedzialności biznesu. - Forum Humanum Mazurkas wniosło jednak więcej do naszego biznesu niż tylko promocję przedsiębiorstwa. Stworzyło bowiem w środowisku Warszawy pozytywny wizerunek oraz przyjazny klimat do komunikacji społecznej. Uważamy, że to dobry przykład innowacyjnego i nowatorskiego podejścia do biznesu oraz próba przełamywania utartych schematów funkcjonowania działów marketingu. Jakże wiele inspiracji możemy czerpać ze sztuki i kontaktu z artystami - powiedział Andrzej Hulewicz. A Andrzej Bartkowski dodał, że ważne jest, by skierować uwagę na potrzebę mecenatu nad sztuką. - Chcielibyśmy uwrażliwić na tę kwestię władze, samorządy, księży, a także dojrzałych przedsiębiorców. Działanie na rzecz sztuki może być wielką satysfakcją, a także motorem biznesu. Niech każdy robi to jak może i jak umie - ale niech się stara. To szlachetny cel. To wielka wartość naszego zawodowego spełnienia. Kulturalne i humanistyczne wyzwanie - podkreślił.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji