Artykuły

Łódź. Teatr Żydowski wraca do miasta

Monodramem o Idzie Kamińskiej rozpocznie się współpraca Teatru Nowego z Żydowskim. Do Łodzi przyjedzie m.in. "Dybuk" Mai Kleczewskiej.

Krzysztof Dudek, dyrektor łódzkiego Nowego i Gołda Tencer, szefowa Teatru Żydowskiego, podpisali wczoraj dokument o współpracy. Jej inaugurację zaplanowano na 27 marca. W Międzynarodowym Dniu Teatru publiczność obejrzy łódzką premierę monodramu "Ida Kamińska" na podstawie sztuki Henryka Grynberga "Mój teatr". W roli artystki teatralnej i filmowej, wieloletniej dyrektorki Teatru Żydowskiego, zmuszonej do opuszczenia Polski w 1968 roku, wystąpi Joanna Szczepkowska. Reżyseruje Gołda Tencer.

W ramach współpracy w Łodzi prezentowane będą spektakle Teatru Żydowskiego, który od niedawna nie ma siedziby i współpracuje z innymi scenami (TR, Polski, Kwadrat). Teatr Żydowski powraca na ul. Więckowskiego w Łodzi po 65 latach - do 1953 roku dzielił tu scenę z Teatrem Nowym.

Z Łodzią jest związana również Gołda Tencer - tu się urodziła i uczyła. - Kiedy tylko przyjeżdżam do Łodzi, od razu przypomina mi się mała Gienia z ulicy Próchnika 28, gdzie mieszkałam. Rodzice spolszczyli żydowskie imię Gołda, bo się bali - opowiada. - Chodziłam do szkoły Pereca, którą zaczynało 60 osób, a skończyło 10, bo w międzyczasie większość zmuszono do wyjazdu z Polski. W Teatrze Nowym mnóstwo sztuk obejrzałam z balkonu. Na tej scenie stałam po raz pierwszy w pięćdziesięciolecie pracy artystycznej Idy Kamińskiej, wręczałam jej kwiaty. W tym teatrze jest dybuk!

Nad wyborem tytułów w ramach współpracy ma czuwać Andrzej Bart, dyrektor artystyczny Nowego.

- To miasto musi patrzeć do tyłu. Bez tego jesteśmy nuworyszami - podkreślił autor "Fabryki muchołapek".

W planach prezentacja w Łodzi "Dybuka" [na zdjęciu] Szymona An-skiego w reżyserii Mai Kleczewskiej, spektaklu o Wierze Gran na podstawie tekstu Weroniki Murek (reż. Jędrzej Piaskowski) i muzycznej monografii "George & Ira Gershwin" według scenariusza i w reżyserii Jana Szurmieja. A także "Śmierć pięknych saren" Oty Pavla i Jana Szurmieja. Bart chciałby, żeby Teatr Nowy zamówił tekst o poetce Zuzannie Ginczance (w repertuarze Teatru Żydowskiego jest już spektakl "Ginczanka. Chodźmy stąd").

Najbliższa premiera Teatru Żydowskiego to plenerowe widowisko "Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał", przygotowane z okazji 50-lecia Marca. Reżyseruje Agata Duda-Gracz. - W 1968 roku w Łodzi odprowadzałam na pociąg tylu znajomych, że w końcu zaczęłam się zastanawiać, czy zostanie ktoś, kto będzie mógł odprowadzić mnie - mówi Gołda Tencer. - W "Spakowanych" symbolem jest dworzec Gdański, ale w Łodzi można wystawić ten spektakl na nowym Fabrycznym.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji