Artykuły

Wrocław. Na Przedmieściu Oławskim powstaje miejsce spotkań

Novy Ruch Teatr, grupa młodych artystów związanych na co dzień z Pantomimą Wrocławską, poprowadzi przez najbliższy rok Pracownię przy ul. Komuny Paryskiej.

Na pomysł stworzenia sąsiedzkiego miejsca spotkań na Przedmieściu Oławskim wpadła Agnieszka Charkot, na co dzień aktorka Pantomimy i grupy Novy Ruch Teatr (obok niej teatr tworzą Agnieszka Dziewa i Piotr Soroka).

- Zobaczyłam ogłoszenie o konkursie na trzy dni przed zamknięciem naboru i ten krótki termin uruchomił naszą energię i pomysłowość. Wiedziałam, że projekt powinien wpisać się w idee Europejskiej Stolicy Kultury związane z akcjami integrującymi artystów i mieszkańców. Pomysł muzycznego spektaklu, dla którego podstawą jest opowieść o życiu osiedla, wydał nam się najlepszym rozwiązaniem - mówi Agnieszka Charkot.

Novy Ruch Teatr wygrał ogłoszony przez miasto konkurs na operatora Pracowni, działalność rozpocznie ona 13 marca, a zakończy prawdopodobnie 15 grudnia. Do czerwca ma powstać widowisko - musical, którego libretto artyści związani z zespołem Novy Ruch Teatr napiszą wraz z mieszkańcami. Będzie to opowieść o okolicznych kamienicach, ludziach z Przedmieścia, sytuacjach z życia wziętych, podwórkach i ich bywalcach, lokalnych sławach. Przedstawienie będzie pokazywane na podwórkach, w parku i kościele. Po wakacjach rozpocznie się praca nad nagraniami, jej efektem będą teledyski promujące musical i płyta z piosenkami, które powinny pojawić się pod koniec listopada.

Piotr Soroka: - Zapraszamy do współpracy mieszkańców Przedmieścia, ale nie tylko. Każdy, kto lubi sobie nucić, umie grać na jakimkolwiek instrumencie, zna ciekawe historie z dzielnicy i chciałby się nimi z nami podzielić, jest tu mile widziany, niezależnie czy mieszka na Krzykach, Psim Polu czy Leśnicy.

Agnieszka Charkot: - Marzy nam się, żeby dotrzeć z tym pomysłem zarówno do starszych mieszkańców Przedmieścia, jak i do dzieci. To pozwoliłoby nam stworzyć prawdziwie międzypokoleniowy projekt.

Spotkania w Pracowni, warsztaty, a później próby do spektaklu będą odbywały się trzy dni w tygodniu. Poza stałym składem NRT będą je prowadzić także inni artyści i pedagodzy: Aleksandra Gronowska i Szymon Tomczyk (zajęcia muzyczne), Paulina Jóźwin (ruchowe), Adam Królikowski (kostiumy i scenografia).

Pracownia przy Komuny Paryskiej 45 rozpocznie działalność 13 marca o 17.30. Od 14 do 16 marca potrwają tam dni otwarte (od godz. 17.30 do 19.30), będzie można spotkać artystów i pedagogów.

Dla Novego Ruchu prowadzenie Pracowni będzie powrotem na Przedmieście Oławskie, gdzie powstał jeden ze spektakli teatru: "Spirit" inspirowany historią wytwórni wódek Carla Schiderwana przy ul. Traugutta.

Soroka: - Przygotowując scenariusz spektaklu, urządzaliśmy sobie spacery po ul. Traugutta i zauważyliśmy, że mieszkańcy chętnie opowiadają o Przedmieściu. Podczas jednego z takich spacerów trafiliśmy np. do zakładu fryzjerskiego położonego obok dawnej wytwórni. Na jego ścianach wisiały przedwojenne zdjęcia z dzielnicy. Na jednym z nich, wykonanym w podwórzu wytwórni, zobaczyliśmy odświętnie ubranych ludzi, pomiędzy którymi stał słoń. Pomyśleliśmy, że ta dzielnica musi kryć w sobie niecodzienne historie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji