Artykuły

Kraj. Balet "Płomień Paryża" na żywo z Teatru Bolszoj

Rewolucja na pointach, ostrze gilotyny i szaleńcze tańce podczas ataku na arystokratów - to wszystko w balecie "Płomień Paryża" Borisa Asafiewa, transmitowanym 4 marca na żywo z moskiewskiego Teatru Bolszoj.

nazywowkinach.pl - dystrybutor transmisji i retransmisji operowych, baletowych i teatralnych do kin - zaprasza na transmisję baletu, w którym całym blaskiem może zabłysnąć taneczna i akrobatyczna wirtuozeria rosyjskich tancerzy.

"Płomień Paryża" Borisa Asafiewa, rosyjskiego kompozytora i muzykologa, twórcy 11 oper, 28 baletów, 5 symfonii i wielu innych utworów, to dzieło przełomu. Balet powstał w 1932 roku, w pierwszych latach istnienia Związku Radzieckiego i miał odzwierciedlać nowe idee rewolucyjnego państwa - stąd temat rewolucji francuskiej, "poprzedniczki" rewolucji październikowej. Choć treść była nowa, "rewolucyjna", to styl opowiadania tańcem i metoda pozostały stare.

Choreograf Wasilij Wajnonen czerpał pełnymi garściami z wielkiej rosyjskiej tradycji baletowej i na wzór carskich baletów stworzył widowisko pełne pas de deux w klasycznym stylu i wielkich scen zbiorowych, które skontrastował ze scenami żywiołowych tańców ludowych rewolucjonistów. Na pierwszych wykonawców swego baletu wybrał wybitnych solistów Teatru Kirowa (wcześniej i obecnie Teatru Maryjskiego w Petersburgu). Pas de deux aktorów na przyjęciu u króla tańczyli Natalia Dudinska i Konstantin Siergiejew, za to rolę Teresy, dziewczyny z ludu, powierzył autor Ninie Anisimowej, która była charakterystyczną i dynamiczną tancerką o silnej osobowości. Osnowę libretta prawdopodobnie zaczerpnięto z książki Félixa Grasa "Les Marceliers", w której punktem zwrotnym akcji jest szturm na Pałac Tuileries przez tzw. marsylczyków (rewolucjonistów z Marsylii) i zwycięski marsz na Paryż. To jeden z nielicznych baletów, gdzie wykonawcy nie tylko tańczą, ale i śpiewają - oczywiście "Marsyliankę".

Dzieło odniosło sukces. Rok po leningradzkiej prapremierze pojawiło się na scenie Teatru Bolszoj, gdzie przetrwało 30 lat. Zostało nawet uhonorowane Nagrodą Stalinowską. Dziś balet Asafiewa i Wajnonena cenimy nie za to, że był to pierwszy nowy balet sowiecki, ale za mistrzowską dramaturgię, pełne wyrazu sceny zbiorowe i ekwilibrystyczne popisy taneczne. Historia miłości człowieka z ludu, Jerome'a, do arystokratki Adeline jest pretekstem do pokazania dwóch skontrastowanych światów i pełnych rozmachu scen z arystokratycznego dworu i zbuntowanej ulicy. Balet do scenicznego życia przywrócił w 2008 roku Aleksiej Ratmański, trochę łagodząc jego sowiecki wydźwięk, za to wykorzystując całą choreograficzną spuściznę Wasilija Wajnonena. Dech zapiera szczególnie popisowe pas de deux pary głównych bohaterów, z upodobaniem wykonywane także na galach i konkursach baletowych (wymaga bowiem do tancerzy wyjątkowych umiejętności), oraz żywiołowy Taniec Basków (Basque dance). Gdy Teatr Bolszoj zaprezentował "Płomień Paryża" podczas gościnnych występów (w Paryżu właśnie) w 2011 roku, francuska krytyka okrzyknęła moskiewskich tancerzy przybyszami z kosmosu z powodu ich nieludzkiej wręcz sprawności tanecznej. Podczas transmisji w głównych rolach zobaczymy Margaritę Szrainer, Igora Cwirko, Denisa Sawina i Anę Turazaszwili.

***

Boris Asafiew (1884 - 1949) / Aleksiej Ratmański

"Płomień Paryża" (Tryumf Republiki)

Balet w dwóch aktach, czterech odsłonach (1932, 2008)

Libretto na podstawie oryginalnego libretta Nikołaja Wołkowa i Władimira Dmitriewa Aleksandr Bieliński i Aleksiej Ratmański

Premiera tej inscenizacji na scenie Teatru Bolszoj w Moskwie 3 lipca 2008

4 marca 2018 | niedziela | 16:00 | LIVE

Obsada:

Margarita Szrajner jako Jeanne, córka Gasparda i Lucille

Denis Sawin jako Jérôme, jej brat

Igor Cwirko jako Philippe, marsylczyk

Siemion Czudin jako markiz Costa de Beauregard

Ana Turazaszwili jako Adeline, jego córka

Kristina Kretowa jako Mireille de Poitiers, tancerka

Artiom Owczarenko jako Antoine Mistral, tancerz

Irina Zibrowa jako Jarcasse, zaufana Markiza

Aleksandr Wodopietow jako Gilbert, dowódca marsylczyków

Gienadij Janin jako król Ludwik XVI

Nelli Kobachidze jako królowa Maria Antonina

Jurij Ostrowski jako Gaspard, wieśniak

Anna Antropowa jako Lucille, jego żona

Realizatorzy:

Aleksiej Ratmański choreografia (z wykorzystaniem oryginalnej choreografii Wasilija Wajnonena)

Paweł Sorokin dyrygent

Ilja Utkin i Jewgienij Monachow scenografia

Jelena Markowskaja kostiumy

Damir Ismagiłow światła

Aleksandr Petruchow asystent choreografa

Jurij Burłaka koncepcja muzyczno-dramaturgiczna

***

W KINACH:

4 marca - na żywo

Bydgoszcz Multikino

Dąbrowa Tarnowska Kino Sokół

Gdańsk Multikino

Gdynia Multikino

Katowice Kino Rialto

Kraków Multikino

Lublin Multikino

Łódź Multikino Silver Screen

Olsztyn Multikino

Poznań Multikino Malta

Szczecin Multikino

Wadowice Wadowickie Centrum Kultury

Warszawa Kino Praha

Warszawa Multikino Ursynów

Warszawa Multikino Złote Tarasy

Wrocław Kino Nowe Horyzonty

Zabrze Multikino

8 kwietnia

Oświęcim Oświęcimskie Centrum Kultury

14 kwietnia

Tuchów kino Promień

15 kwietnia

Limanowa Limanowski Dom Kultury

22 kwietnia

Konin kino Oskard

Łódź Łódzki Dom Kultury - kino Szpulka

29 kwietnia

Ostrów Wielkopolski kino Komeda

6 maja

Rzeszów kino Zorza

7 maja

Opole Lubelskie kino Opolanka

27 maja

Łuków kino Łuków

30 maja

Gorlice kino Kolory

***

Rozpowszechnianiem cyklu transmisji i retransmisji baletowych z cyklu "Bolshoi Ballet Live" na terenie Polski zajął się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów.

"The Metropolitan Opera: Live in HD", "Bolshoi Ballet Live", "National Theatre Live", "Exhibition on Screen", "Comédie-Française Live" czy "The Berliner Philharmoniker Live in Cinemas" to tylko niektóre z cykli dystrybuowanych przez CIKANEK FILM. Rocznie firma sprzedaje w samej tylko Polsce ponad 120.000 biletów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji