Artykuły

"Pijani". Prapremiera w Teatrze Współczesnym

W sztuce Iwana Wyrypajewa bohaterowie są ekstremalnie pijani. Ale tak naprawdę pijany jest świat wokół nich, świat powywracanych wartości.

Spektakl "Pijani" buduje sekwencja scen z bohaterami, którzy piją alkohol - w czasie wieczoru kawalerskiego, wieczoru po ślubie, podczas miłej kolacji

- Nie chodzi o przedstawienie różnych gatunków pijaństwa, chociaż to się w tej sztuce też zdarza, bo w różny sposób ludzie się upijają. Jednak alkohol jest tu przede wszystkim wyzwalaczem, żeby powiedzieć sobie coś szczerze, prosto w twarz i stanąć przed lustrem - mówi reżyser Norbert Rakowski. - Niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi, czy starzy, czy głupi, czy mądrzy, czy dojrzali czy niedojrzali, żyjemy w świecie XXI wieku. I wszyscy jesteśmy w nim pogubieni. Cały sens polega na tym, żeby z tego wszechobecnego g wydobyć prawdę. Każdy z nas słyszy szept Boga w swoim sercu, coś, co mu podpowiada, jaką drogą iść.

Zaznacza, że tekst Wyrypajewa nie jest pozbawiony humoru. - Podglądamy naszych bohaterów również w sytuacjach dowcipnych i śmiesznych, np. gości, którzy spotykają się na kolacji, i okazuje się, że nikt z nich nie mówi prawdy, choć ta prawda cały czas kipi pod spodem - dodaje.

W obsadzie jest aż 14 ról. W spektaklu, obok aktorów Teatru Współczesnego (m.in. Marii Dąbrowskiej, Joanny Matuszak, Arkadiusza Buszko, Beaty Zygarlickiej), zadebiutują absolwenci PWSTiF w Łodzi - urodzona w Szczecinie Karolina Sawka oraz Konrad Eleryk.

- Wracam do teatru, w którym siedziałam jako dziecko na widowni. To dla mnie niesamowite wyróżnienie i przyjemność znaleźć się teraz po drugiej stronie, na scenie - mówi Karolina Sawka. - Mam duże wsparcie nie tylko od reżysera, ale od całego zespołu, np. gram scenę z Arkiem Buszką, który jest jednym z moich ulubionych aktorów, a teraz nie tylko partnerem, ale też naprowadził mnie w mojej roli na tropy, które na moim poziome doświadczenia nie odkryłabym.

Po prapremierze w sobotę (24 lutego) o godz. 19 "Pijani" grani będą na Dużej Scenie codziennie (oprócz poniedziałku) do 2 marca o 19. Bilety kosztują 35-26 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji