Artykuły

Warszawa. Witkacy, Stryjeńska, Malczewski na aukcji Sztuki Dawnej

Prace na papierze wybitnych przedstawicieli zakopiańskiej bohemy m.in. Witkacego, Stryjeńskiej, Malczewskiego będą licytowane w czwartek 22 lutego w Domu Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie.

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Dawna obejmuje ponad 80 dzieł polskich artystów XIX i XX wieku. - Jest to znakomity wybór absolutnych klasyków sztuki XIX stulecia, Młodej Polski i międzywojnia - powiedział PAP Tomasz Dziewicki, ekspert rynku sztuki.

Najstarszą, unikatową pracą, która ma bardzo dużą wartość historyczno-artystyczną, jest "Portret damy z parasolką" Józefa Simmlera z 1853 r., a najmłodsze prace - to dzieła artystów tworzących ok. połowy XX wieku.

Licytowane będą prace pochodzące m.in. z prywatnych kolekcji z Krakowa, Wiednia i Johannesburga. Niektóre z nich są po raz pierwszy prezentowane publicznie, np. akwarela Rafała Malczewskiego pt. "Ślad narciarski" z 1927 r. Pochodzi on z kolekcji spadkobierców Janiny Loteczkowej, która była mistrzynią narciarską w XX-leciu międzywojennym.

- Loteczkowa często bywała w Zakopanem i można powiedzieć, że była dobrym duchem tamtejszej bohemy artystycznej. Zakopane swoją ekscentryczną sławę zawdzięczało przecież nie tylko Witkacemu. "Ślad narciarski" został wykonany na prośbę Loteczkowej. Malczewski, również zapalony narciarz, podarował jej tę pracę. Akwarela jest do pewnego stopnia fascynującym dokumentem życia artystycznego dwudziestolecia międzywojennego - opisuje dzieło Dziewicki. Historię obrazu przedstawiono w katalogu publikując fotografie lwowskiego salonu rodziny Loteczkowej, na którego ścianie można rozpoznać można akwarelę "Ślad narciarski". Cena wywoławcza pracy to 17 tys. złotych.

Ponadto licytowane będą prace na papierze takich artystów, jak Zofia Stryjeńska, Stanisława Ignacy Witkiewicz, Marian Konarski. "Scena rodzajowa przy potoku" Zofii Stryjeńskiej pochodzi z lat 30-tych, tj. okresu największej popularności artystki. - To jedna z najładniejszych prac malarki, które pojawiły się na aukcjach w ostatnich latach. Widać w niej charakterystyczny styl Stryjeńskiej - poczucie dekoracyjności linii i piękną barwę - zaznacza Dziewicki. Cena wywoławcza to 65 tys. złotych.

Obrazy wykonane przez "Firmę Portretową" Witkacego należą do najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów dzieł. 170 tys. złotych zapłacono za najdroższą sprzedaną dotychczas w Polsce pracę na papierze autorstwa właśnie Witkiewicza - "Portret Zofii Krzeptowskiej".

Tym razem licytowany będzie "Portret Krystyny Błońskiej". Krystyna była córką Edwarda Błońskiego - krawca, sąsiada Witkacego z kamienicy przy ul. Brackiej 23. Błońska wyszła za mąż za kolegę ze studiów - Ryszarda Białousa, żołnierza kampanii wrześniowej, dowódcę batalionu "Zośka". Krystyna pomagała mężowi w działalności konspiracyjnej, do której wykorzystywane było właśnie mieszkanie na

Brackiej. Po powstaniu warszawskim Białousowie zostali rozdzieleni. Dopiero w 1946 roku Edward nielegalnie wrócił do Polski po swoją żonę. Dwa lata później małżeństwo wyprowadziło się do Argentyny. Cena wywoławcza pracy to 34 tys. złotych.

- Aukcja skupia się na takich mistrzach sztuki XIX stulecia, Młodej Polski i międzywojnia, jak wymienieni już Stryjeńska, Witkacy, Malczewski ale też Wyczółkowski, Tetmajer, Mehoffer. Prace na papierze, a więc na wrażliwym podłożu, są trudniejsze do przechowywania i ekspozycji, mniejsze, ale nie znaczy to, że mniej piękne czy mniej wartościowe niż te duże wykonywane na płótnie -podsumowuje Dziewicki.

Aukcja Prace na Papierze: Sztuka Dawna: 22 lutego 2018, Dom Aukcyjny DESA Unicum, Warszawa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji