Artykuły

Kraków. Wkrótce premiera ukraińskiego reżysera w Starym

W Donbasie, Holandii i w Piekle toczy się akcja "Masary", przeniesionej na scenę Starego Teatru w Krakowie przez ukraińskiego reżysera Stanisława Mojsiejewa. Premiera spektaklu, powstałego na podstawie tekstu Litwina Mariusa Ivaskeviciusa, odbędzie się w sobotę.

Sztuka zawiera aluzje do m.in. do "Fausta" Goethego. Akcja rozgrywa się w Donbasie, w Holandii i w Piekle. Historia rozpoczyna się od wojny na Ukrainie.

- To tekst o tym, jak rodzi się zło w człowieku, i jak - niczym choroba wirusowa - rozprzestrzenia się na świecie - powiedział w środę dziennikarzom autor sztuki Marius Ivaskevicius.

Jak dodał, tekst jest dostosowywany do publiczności w danym kraju. -

Na użytek sceny polskiej tekst nie był bardzo modyfikowany - powiedział dramaturg. Ocenił jednak, że radykalizm, o którym traktuje utwór, jest mocniejszy w Polsce, ale Litwini "podążają w tym samym co Polska kierunku". Według dramaturga polskim problemem jest nacjonalizm. - Dla mnie, jako sąsiada Polski, nie pozostaje to bez znaczenia - powiedział.

Reżyser wyjaśnił, że w spektaklu pojawią się nawiązania do konkretnych sytuacji politycznych, do Donbasu oraz że widz będzie mógł mieć skojarzenia z konkretnymi aktorami sceny politycznej.

Mojsiejew wyznał, że tekst Ivaskeviciusa był dla niego emocjonujący i na początku myślał, aby wystawić go na scenie narodowej Kijowa, jednak "okoliczności na to nie pozwoliły".

"Masara" to pierwszy spektakl wyreżyserowany przez Mojsiejewa w Polsce. W rozmowie z dziennikarzami reżyser przyznał, że w polskim teatrze jest więcej swobody, praca z aktorami Starego Teatru nie była łatwa, ale on stara się także dawać dużo swobody aktorom.

Stanisław Mojsiejew do października ub.r. był dyrektorem artystycznym Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Kijowie. Spektaklem, który otworzył mu artystyczną drogę w Teatrze Franki, był wystawiony w 2013 r. "Kwiat ostu" na podstawie tekstu dramatopisarki młodego pokolenia Natalii Worożbit. W Teatrze Narodowym wyreżyserował także m.in. "Eryka XIV" Augusta Strindberga, "Taka jej dola" Tarasa Szewczenki, "Wszyscy moi synowie" Artura Millera.

Marius Ivaskevicius urodził się w 1973 r. w Malatach. Ukończył lituanistykę na Uniwersytecie Wileńskim. Uchodzi za jednego z najbardziej utalentowanych dramaturgów na Litwie. Wśród jego dramatów wystawianych na Litwie i za granicą są m.in. "Sąsiad", "Mistrz", "Kant, krytyka czystego rozumu". Tworzy również prozę - na język polski została przetłumaczona powieść "Historia z chmury". Współtworzy filmy dokumentalne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji