Artykuły

Poznań. Spotkanie z Białą Sową w Teatrze Cortiqué

Będzie operowo, baletowo i - jak zawsze - akrobatycznie. "Tropem Białej Sowy" podążą wykonawcy najnowszego przedstawienia w poznańskim Teatrze Cortiqué. Na scenie zobaczymy autorskie choreografie pedagogów współpracujących ze Szkołą Baletową Anny Niedźwiedź, która jest założycielką i szefową teatru. Premiera 4 i 5 lutego.

- Wyjątkowość choreografii nowego spektaklu polega na unikatowym procesie twórczym, brali w nim czynny udział także uczniowie, czyli młodzi wykonawcy. Dzięki połączeniu wiedzy i doświadczenia pedagogów-choreografów ze świeżością dziecięcego spojrzenia, udało się wypracować profesjonalny, ale pełen pasji, radości i emocji ruch - opowiada Anna Niedźwiedź, reżyserka "Tropem Białej Sowy". Autorem muzyki jest Gabriel Kaczmarek.

Bohaterką przedstawienia jest oczywiście Biała Sowa, to ona rządzi zimowym światem, w którym żyją Kruki, Wróble, Strachy na Wróble, Pingwiny, czy Zmarzlaki. Jak zapowiadają realizatorzy: Widowisko charakteryzuje unikatowe połączenie tańca klasycznego i partii wokalnych z akrobatyką oraz niezwykły przepych w warstwie wizualnej, zwłaszcza jeśli chodzi o kostiumy sceniczne. Warto wiedzieć, że w najnowszym przedstawieniu, publiczność obejrzy aż 160 kostiumów - wszystkie zostały przygotowane ręcznie. Autorką projektów kostiumów jest Marianna Fogtman Budaj.

Kostiumy są zresztą mocną stroną Teatru Cortiqué. Zachwycały już w przypadku "Cylii" - spektaklu, który zainaugurował działalność sceny, cieszyły oczy widzów podczas obsadowo największego - do tej pory - przedstawienia teatru: "Alicji w Krainie Czarów", powstałej we współpracy w Teatrem Wielkim w Poznaniu.

Spektakl "Tropem Białej Sowy" to przeznaczona dla całej rodziny uniwersalna opowieść o sile mądrości i potędze szlachetnego charakteru - zaznaczają realizatorzy. - Tworzymy widowiska o wielopoziomowej narracji, które są atrakcyjne zarówno dla stałych bywalców oper i teatrów o wysokich kompetencjach odbiorczych, jak i dla dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z teatrem - opowiada Gabriel Kaczmarek, kompozytor muzyki do spektaklu w wywiadzie dla VipMagazyn.

Ze względu na skomplikowane elementy akrobatyczne, pojawiające się w przedstawieniu, zaangażowano do niego znakomitych młodych akrobatów, których część widzów będzie zapewne kojarzyła z telewizyjnym "Mam Talent". To Delfina Przeszłowska i Bartłomiej Byjoś, zwycięzcy V edycji programu. Ale przede wszystkim - artyści są medalistami Mistrzostw Polski, Europy i Świata w formacjach tanecznych (Delfina) i fitnessie sportowym mężczyzn (Bartek). Tym razem wystąpią na scenie teatru, która przybierze formę open space - będzie otwarta na publiczność z trzech stron. Oprócz utytułowanych akrobatów i zawodowych artystów (będzie można podziwiać w akcji m.in. iluzjonistę Macieja Jasińskiego), w widowisku wystąpią uczniowie Szkoły Baletowej Anny Niedźwiedź. - Po premierowych przedstawieniach kolejne odbędą się w czerwcu podczas planowanego Festiwalu Bajek, organizowanego pod hasłem "Bajka łączy pokolenia" - zapowiada Anna Niedźwiedź.

Teatr Cortique działa od maja 2017 roku. Fakt, że powstał świadczy o wyjątkowym samozaparciu założycielki i dyrektor prywatnej Szkoły Baletowej - Anny Niedźwiedź, która jest też szefową Cortique. Była tancerka Teatru Wielkiego w Poznaniu, choreografka, od ponad dwudziestu lat wykorzystuje udział w profesjonalnych spektaklach jako jedno z narzędzi kształcenia artystycznego swoich uczniów. Przedstawienia z udziałem swoich uczniów pokazywała w poznańskiej Operze i Teatrze Muzycznym, Operze Nova w Bydgoszczy i Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

---

Teatr Cortiqué mieści się w Poznaniu przy ul. Petera Mansfelda 4. Spektakle "Tropem Białej Sowy" odbędą się 4 lutego o godz. 10.30, 13, 15.30 i 18, a 5 lutego o godz. 9.30 i 11.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji