Artykuły

Kielce. "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" w Kubusiu

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" zaprasza 3 lutego na premierę spektaklu w formie teatru cieni pt. "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" Juliana Tuwima w reżyserii Krzysztofa Zemło.

Mały człowiek i duże przedsięwzięcie, czyli wyprawa na poszukiwanie wielkiej ryby - oto skrót słynnego wiesza Juliana Tuwima "Pan Maluśkiewicz i wieloryb", a także fabuły spektaklu o tym samym tytule w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Przedstawienie, którego premiera odbędzie się już 3 lutego, to zabawna opowieść o "tyciuteńkim" podróżniku, który wyrusza w rejs łodzią z łupinki orzecha, a po drodze - jak to bywa w zamorskich wojażach - spotyka go szereg przygód i niespodzianek.

Warto do tej ekspedycji dołączyć i wybrać się na spektakl, bo nie dość, że twórcy wzięli na warsztat kultową pozycję literatury dziecięcej, to jeszcze ujęli ją w niezwykle oryginalnej formie teatru cieni. Tym ciekawszej, że mowa o cieniach kolorowych i powstających pod okiem specjalizującego się w tej technice reżysera Krzysztofa Zemło, któremu towarzyszyli w pracy scenografka Ewa Zemło, kielecki muzyk Wojciech Lipiński oraz oczywiście zespół "Kubusia".

W efekcie ich artystycznych poszukiwań powstała inscenizacja urzekająca plastyką, grą świateł i prostotą rozwiązań. Co w połączeniu ze wspaniałą, pełną humoru poezją Tuwima gwarantuje publiczności niezapomniane spotkanie z Panem Maluśkiewiczem, który zmieścił do swojej łupinki nie tylko żeglarski ekwipunek, ale na przykład rower i armatę. W bajkach, a zwłaszcza w teatrze, wszystko jest możliwe. Zwłaszcza, gdy czaruje się cieniem.

***

BIOGRAMY TWÓRCÓW

Krzysztof Zemło

Absolwent reżyserii Teatru Lalek na Akademii Teatralnej w Białymstoku. W latach 2001 - 2013 kierownik artystyczny Teatru "Okno", od roku 2014 kieruje Teatrem Lalki i Ludzie z Supraśla. Reżyseruje sztuki w teatrach offowych i instytucjonalnych.

Od 2007 roku jest prezesem Stowarzyszenia Teatr Okno. Organizuje i prowadzi akcje oraz warsztaty teatralne zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od roku 2017 jest dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych w Łomży.

Zdobył wiele nagród teatralnych m. in. Nagrodę za najlepszą reżyserię spektaklu "Romans Perlimplina i Belisy" na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Alternatywnych Tempus Art 2007 Rożnawa - Słowacja, nagrodę za inscenizację spektaklu "Dramat niemożliwy" na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA - Łomża 2003, nagrodę "Stówka za pointę" na Festiwalu Lalka Też Człowiek - Warszawa 2014.

Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

--

Ewa Agnieszka Zemło

Absolwentka Liceum Plastycznego w Supraślu i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Autorka scenografii spektakli teatralnych realizowanych w Polsce i za granicą. Autorka wystaw malarstwa i instalacji. Realizator wielu warsztatów artystycznych. Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego.

Nagroda za inscenizację spektaklu "Dramat niemożliwy" Teatru Pleciuga w Szczecinie na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym WALIZKA - Łomża 2003.

--

Wojciech Lipiński

Gitarzysta, wykładowca, kompozytor.

Ukończył wydział gitary klasycznej na Akademii Muzycznej w Łodzi, oraz studia podyplomowe w Niemieckiej Hochschule Fur Kunste Bremen. Jazz i muzyka improwizowana są jego największą pasją. Im właśnie poświęcił pracę doktorską, którą obronił w 2015 roku na Akademii Muzycznej w Łodzi.

Uczestniczy w wielu projektach muzycznych jako solista, akompaniator, aranżer i kompozytor. Współpracuje z łódzką "Filmówką", a także teatrami "Logos" i "Studyjnym", dla których pisze muzykę do spektakli w reżyserii Piotra Krukowskiego, Marka Kasprzyka i Agnieszki Greinert.

Od roku 2010 roku jest wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, a także nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Kielcach, gdzie wprowadza improwizację jazzową do programu nauczania dla najmłodszych.

Jest również pomysłodawcą i organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu i Konkursu "Gitara Viva!". Podczas ostatniej, siódmej edycji, która odbyła się w 2017 roku w Kielcach miało miejsce prawykonanie jego autorskich kompozycji w opracowaniu na orkiestrę smyczkową i gitarę.

Spektaklem "Pan Maluśkiewicz i wieloryb" w reżyserii Krzysztofa Zemło rozpoczyna współpracę z Teatrem Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji