Artykuły

Warszawa. Zmiana miejsca spotkania w ramach "Evviva l'arte"

Z powodu problemów technicznych w Teatrze Imka dzisiejsze spotkanie z cyklu "Evviva l'arte" z Janem Młynarskim i Agnieszką Smoczyńską odbędzie się wyjątkowo na Scenie SPATiF w siedzibie ZASP, al. Ujazdowskie 45. Spotkanie odbędzie się o godz. 19.00.

Agnieszka Smoczyńska jest reżyserką, warszawianką z wyboru. Jan Młynarski, perkusista, multiinstrumentalista, członek i współtwórca różnych zespołów, na czele z Warszawskim Combo Tanecznym i Jazz Bandem Młynarski-Masecki - warszawiakiem jest z urodzenia. Oboje w swojej twórczości zajęli się rozrywkową Warszawą, której już nie ma. Ona - w filmie Córki Dancingu nawiązała do muzyki, klimatu, prawdziwych wnętrz błyszczących neonami i cekinami warszawskich dancingów z szaroburych lat 80. On - na płycie Noc w wielkim mieście odkrywa na nowo przedwojenne piosenki z repertuaru Adama Astona i braci Gold; wcześniej poszukiwał warszawskiego brzmienia z wielkim powodzeniem śpiewając przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego i innych.

- Inspirujący był dla nas fakt - mówi Młynarski - że polski show-biznes przez 20 międzywojennych lat dokonał takiego skoku, że w zapóźnionej kulturowo i cywilizacyjnie Polsce powstawała muzyka na światowym poziomie. To było wspaniałe pokolenie.

Także świat dancingów z głębokiego PRL-u zdaje się bliski dzisiejszym odbiorcom, nie tylko w Polsce. Agnieszka Smoczyńska opowiada, że gdy przed amerykańską premierą rozmawiała z producentami "byli przekonani, że kontekst Córek Dancingu będzie sporą przeszkodą dla zagranicznego odbiorcy. Że film się nie spodoba, nie będzie zrozumiały. Okazało się, że dancingi, lata 80. i PRL zyskały w oczach amerykańskich widzów dodatkową wartość".

O sztuce przybliżania publiczności uniwersalnych i ponadczasowych historii, o tym, jakie pożytki płyną z zanurzenia się w świecie, którego już nie ma, o "swojej" Warszawie - i zapewne o wielu innych ważnych kwestiach opowiedzą goście najbliższego spotkania w cyklu "Evviva l'arte".

Pod tym szyldem rozmawiali także między innymi Janusz Głowacki i Tadeusz Słobodzianek, Krzysztof Kowalewski i Stanisław Tym, Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik oraz Andrzej Wajda, Julia Hartwig, Wiesław Ochman, ksiądz Adam Boniecki.

Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji