Artykuły

Wrocław. Premiery Teatru Współczesnego

Prapremierowa "Genialna przyjaciółka" Eleny Ferrante oraz debiutancka "Pani Furia" Grażyny Plebanek to premiery, na które czekamy we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Adaptacja światowego bestsellera - tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante "Genialna przyjaciółka" - będzie trzecią prapremierą Wrocławskiego Teatru Współczesnego w tym sezonie. Spektakl reżyseruje Weronika Szczawińska. Autorem scenografii i kostiumów jest debiutujący w teatrze twórca filmów, fotografii, instalacji, autor projektów interdyscyplinarnych - Karol Radziszewski. Nad fonosferą spektaklu pracują Krzysztof Kaliski i Maciej Szymborski.

"Powieści Eleny Ferrante to literacki fenomen ostatnich lat, który wywołał czytelniczą Ferrante fever [gorączkę Ferrante] - mówi reżyserka. - Włoska autorka jest specjalistką od tożsamości: jej imię i nazwisko to pseudonim, trwają spekulacje kim jest "prawdziwa" Ferrante i jak bardzo autobiograficzne są jej książki. Tożsamość in progress, wymykająca się schematom, ale też nieustannie ścierająca się ze społecznymi oczekiwaniami i osobistymi projekcjami, to także wielki temat powieściowego cyklu. Historia życia Eleny - i historia jej przyjaźni z Lilą - to bezkompromisowa i przewrotna wariacja na temat powieści formacyjnej, z główną bohaterką zamiast bohatera, osadzona w realiach tyleż malowniczych [Neapol], co prozaicznych [portret klasowego społeczeństwa z wykluczeniem w tle]. Opowieść porywająca, ale przede wszystkim zawstydzająco szczera, zrywająca z idealizacją na rzecz bezlitosnej introspekcji. Zaproponowana przez Ferrante zmiana optyki pozwala spojrzeć na klasyczne tematy europejskiej sztuki - jak dojrzewanie, formowanie artysty, kształtowanie społecznej świadomości - z perspektywy radykalnie kobiecej - to znaczy umieszczającej w centrum doświadczenie kobiet, ale także doświadczenie tych i tego, co dotychczas pomijane i wykluczane".

Prapremiera "Genialnej przyjaciółki" zaplanowana jest na 17 lutego 2018 na Scenie na Strychu.

W marcu w WTW rozpoczną się próby spektaklu "Pani Furia" - debiut dramaturgiczny Grażyny Plebanek wyreżyseruje Krzysztof Czeczot. Ta realizacja jest nagrodą dla pisarki w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

"Sztuka "Pani Furia" to historia trudnej relacji córki z ojcem - mówi Grażyna Plebanek. - Eddie, gawędziarz z Kinszasy, przyjeżdża razem z rodziną do Belgii. Z prób zakorzenienia się nikt z rodziny nie wychodzi zwycięsko. Matka czuje się w Brukseli obco, Eddie stopniowo traci swój dar snucia opowieści, nowe miasto go nie inspiruje. Dzieci na początku czują się inne, obce w świecie, który inaczej pachnie, smakuje. Z czasem wywalczają sobie tu swoje miejsce, niekiedy uciekając się do przemocy. Poczucie obcości będzie im stale towarzyszyć. Podobnie, jak potrzeba przynależenia - do narodu, rodziny, paczki z podwórka, kolegów z pracy. Ci ostatni będą tę potrzebę wykorzystywać dla własnych celów, grać na niej, manipulować poczuciem lojalności. To rzecz o desperackiej walce przeciwieństw, Swój - Obcy. O przyciąganiu i odrzucaniu się płci, ras, kultur i stereotypów w Europie w czasach migracji, zmian ekonomicznych i kulturowych. W centrum tej opowieści znajduje się dziewczyna, kobieta zmuszona dokonywać ciągłych wyborów w tej niewyraźnej rzeczywistości. I złość, której nie wolno jej okazać".

Planowana prapremiera "Pani Furii"- 12 maja 2018, Duża Scena.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji