Artykuły

Kraków. Gwiazdorskie "Wiedźmy" w STU

Będą mącić, mieszać w kotle, zmieniać wcielenia i knuć na wrzosowisku. Każda z nich jest inna, choć wszystkie pochodzą od tego samego ojca. Premiera "Wiedźm" opartych na tekstach Williama Szekspira w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w niedzielę w Teatrze STU.

Łącząc hasło "wiedźmy" z nazwiskiem Szekspira, na myśl przychodzą one - trzy czarownice. Te, które przepowiedziały Makbetowi koronę króla Dunkana. Te, które doprowadziły go do popełnienia zbrodni. Aż wreszcie te, które wpędziły młodego żołnierza w obłęd. Ale choć czarownice w "Makbecie" były trzy, wiedźm u Szekspira jest zdecydowanie więcej.

INTRYGI

Idąc tym tropem, Krzysztof Jasiński, dyrektor artystyczny Teatru STU i reżyser "Wiedźm", drugiej premiery sezonu 2017/2018, do spektaklu zaprosił wielu bohaterów szekspirowskich: Romea i Julię, Hamleta i Ofelię, Annę i Ryszarda III, Desdemonę i Otella oraz Prospera i Króla Leara. Ci będą zmieniać wcielenia, dryfować między jedną rolą a drugą i sporo mącić.

- Postanowiłem przyjrzeć się protagonistom sztuk szekspirowskich. W takiej sztafecie wcieleń, w ciągach inkarnacyjnych. U Szekspira zawsze fascynował mnie świat równoległy i jego igraszki wobec naszego świata. Szekspir potrafi doskonale się nim bawić, nawet wtedy, kiedy nas straszy. W tytułach takich jak "Sen nocy letniej" czy "Burza" do świata równoległego przenosi nas wprost i sprawia, że jego bohaterowie zaczynają knuć intrygi w naszym świecie - mówi dyrektor.

Gdzie będzie rozgrywała się akcja "Wiedźm"? - Tam, gdzie najchętniej przebywają. A środowiskiem wiedźm i ulubionym miejscem na sabat są wrzosowiska... To tutaj spotykają się i knują. Z drugiej strony, mag Prospero, który będzie przewodnikiem po widowisku, za pomocą czarodziejskiej różdżki potrafi wyczarować każdy pałac, zamek, sypialnię. Tu też trafią nasi bohaterowie - zdradza Jasiński. I dodaje: - Spektakl jest zabawny, kreacyjny, przepiękny pod względem plastycznym - doskonale bawimy się tym Szekspirem.

WIEDŹMY MĘSKIE I DAMSKIE

O przygotowaniu tekstów wybitnego angielskiego pisarza reżyser myślał od dawna.

- Dorastałem całymi latami do twórczości Szekspira i to wynikało z mojego stosunku do tekstu. Szekspir to tekst sygnowany tym nazwiskiem, tekst, który ma swoją fenomenalną tajemnicę, kilkaset lat zawsze aktualny, niezaprzeczalnie głęboki i uniwersalny. Genialny dramat ma w sobie energię, która wykracza poza formę i otwiera swą wartość metafizyczną - opowiada dyrektor. I dodaje, że wybór Szekspira to również ukłon w stronę publiczności.

- Teatr STU jest tym wyjątkowym teatrem, który nie tylko ogłasza repertuar z rocznym wyprzedzeniem, ale i od razu sprzedaje bilety na cały sezon. Po wielu latach obserwacji, zwłaszcza sztuk, które są od 20 lat w repertuarze, doskonale wiemy, co widzowie preferują i na co kupują bilety. Szekspir jest szczególnym i wyjątkowo lubianym przez publiczność autorem. Na "Hamleta" trudno dostać bilet przez cały rok...

Patrząc na nazwiska aktorów związanych z Teatrem STU - nic dziwnego. Lista artystów zaangażowanych w "Wiedźmy" robi duże wrażenie. - Obsada jest potęgą Teatru STU. Zwykle w spektaklach grają dwie lub nawet trzy gwiazdy, pozwalamy, by aktorzy mogli angażować się do filmu albo telewizji - mówi Jasiński. I przedstawia: - Przewodnikiem po świecie wiedźm będzie Prospero, w którego wcielą się Jerzy Trela i Andrzej Róg. W obsadzie jest sześć wiedźm damskich i sześć męskich. Najstarszą wiedźmę, uosobienie Lady Makbet, gra Urszula Grabowska-Ochalik na zmianę z Beatą Rybotycką. Drugą w kolejności, czyli Annę od Ryszarda III, zagrają Dorota Kuduk i Agata Myśliwiec-Grząślewicz. W najmłodsze wiedźmy, czyli Julię i Desdemonę, wcielą się świeże absolwentki AST - Paulina Kondrak i Joanna Pocica. Wśród męskich wiedźm zobaczymy Radosława Krzyżowskiego, Krzysztofa Zawadzkiego i Krzysztofa Pluskotę (Otello i Klaudiusz w jednej osobie), Grzegorza Mielczarka i Dariusza Starczewskiego (Hamlet i Ryszard III) oraz Marcina Zacharzewskiego i Krzysztofa Kwiatkowskiego (Romeo i Makbet).

Kolejna premiera w Teatrze STU już za miesiąc, 20 lutego. - Zapraszamy do świata Starszych Panów. "Przybory Wasowskiego. Dom Wyobraźni" to arcyzabawne doświadczenie atmosfery ich kabaretu w naszej przestrzeni oraz piękna scenografia i kostiumy- zachęca dyrektor Jasiński.

-> Premiera "Wiedźm" w niedzielę (21 stycznia) o godz. 18. Pozostałe spektakle 20 stycznia, 27-28 lutego, 14-15 kwietnia, 26-27 maja oraz 16-17 czerwca. Bilety w cenie 90 zł do rezerwacji i zakupu na stronie scenastu.pl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji