Artykuły

Bielsko-Biała. Premiera spektaklu wg Kereta w Polskim

Na 19 stycznia Teatr Polski zaplanował m premierę spektaklu "Tęskniąc" na postawie książki "Tęskniąc za Kissingerem" Etgara Kereta reżyserii Krzysztofa Popiołka.

Książka w przekładzie Agnieszki Maciejowskiej. W spektaklu wykorzystany jest także fragmentu tekstu autorstwa Damiana Dąbka.

O SPEKTAKLU

"Dzisiaj będą nie jakieś tam sobie meteory stulecia, ale grupa, która przechodzi obok kuli ziemskiej tylko raz na siedemset lat."

"Latem siedemdziesiątego szóstego życie było strasznie piękne."

"Pamiętam moje dziewiąte urodziny."

Tak mówią ludzie napisani przez Kereta.

Pewnej szczególnej nocy - nocy spadających komet - przypomina się całe życie.

Właśnie teraz można zajrzeć w twarze, które rozliczają się ze swoją przeszłością.

Mają trzydzieści dziewięć lat. I wypowiadają życzenie: niech nam się uda, chociaż ten raz. Jak dziecko wierzą, że jeśli sami nie są w stanie spowodować zmian w swoich życiach, to być może zadziała chociaż życzenie wypowiedziane pod nocnym niebem. I trudno im się dziwić, bo w co innego można wierzyć po upadku, jeśli właśnie nie w za siedmioma wzgórzami, w żyli długo, w Żyda w sieni, niemalowane drewno...?

Keret czyni swoich bohaterów przedziwnymi Beduinami, wypędzonymi, wygnańcami, emigrantami, uchodźcami - którzy stale są zaniepokojeni, którzy muszą porzucać własne życie na rzecz lepszego jutra. Pisze o jakimś Izraelu, w którym my też przecież żyjemy. O jakiejś ziemi obiecanej, którą sami sobie obiecaliśmy - i jesteśmy rozczarowani, że nam się nie udała.

***

TWÓRCY

Etgar Keret

(ur. 1967) pisarz izraelski, uznawany za mistrza krótkiej formy, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, dziennikarz i scenarzysta. Fascynuje go nie tylko literatura, jest również współtwórcą musicalu, autorem filmu telewizyjnego, współautorem programu satyrycznego i komiksów. Laureat nagrody MTV. Doczekał się licznych przekładów, jego utwory posłużyły za podstawę scenariuszy do blisko 50 filmów. Wyreżyserowane przez Kereta i Shirę Gefen "Meduzy" otrzymały Złotą Kamerę na festiwalu w Cannes. W Polsce ukazało się sześć zbiorów opowiadań Kereta: "Gaza blues" (2000), "Pizzeria Kamikaze" (2001), "Osiem procent z niczego" (2006), "Rury" (2007), "Tęskniąc za Kissingerem" (2008) i "Kolonie Knellera" (2009).

Krzysztof Popiołek - adaptacja, reżyseria i opracowanie muzyczne

Reżyser. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie a także magister prawa. Współpracował z wieloma teatrami: w Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku oraz na Łotwie. Jako asystent pracował z Krystianem Lupą, Michałem Zadarą, Barbarą Wysocką oraz Brianem Michaelsem. W 2011 roku odbył praktykę w teatrach brytyjskich (Bournemouth, Londyn) oraz wziął udział w organizacji City of London Festival, asystując dyrygentce Kelly Lovelady i australijskiej orkiestrze symfonicznej.

Otrzymał stypendia Dyrektora Narodowego Starego Teatru, Rektora PWST oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W latach 2014-2016 był asystentem naukowym w krakowskiej szkole teatralnej. Jego ostatnie realizacje teatralne to "Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu" (czerwiec 2017), na podstawie zbioru reportaży Swietłany Aleksijewicz "Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości" w Teatrze Kana w Szczecinie (spektakl został zaproszony na prezentacje do Tokio) oraz "Ginczanka. Chodźmy stąd" (październik 2017) w Teatrze Żydowskim. To ostatnie przedstawienie prezentowane było przedpremierowo na festiwalu Warszawa Singera.

Jesienią planuje rozpoczęcie prób do "Braci Karamazow" Fiodora Dostojewskiego w Teatrze Jaracza w Olsztynie, będzie to spektakl dyplomowy studentów warszawskiej Akademii Teatralnej.

Anna Wołoszczuk - scenografa i kostiumy

Scenograf. Ukończyła scenografię na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2013). Myślenia filmowego i teatralnego uczyła się u boku Andrzeja Wajdy. Krótkometrażowy film "Kiedy ranne wstają zorze", który zrealizowała jako drugi scenograf, zdobył Grand Prix na Gdynia Film Festival w 2012 roku w Konkursie Młodego Kina. Na planie filmowym miała okazję pracować z takimi reżyserami jak Leszek Dawid, Kasia Rosłaniec, Ingmar Villqist, Adam Sikora. Pracowała również u boku duetu scenografów: Kasi Sobańskiej i Marcela Sławińskiego, z którymi zrealizowała spektakl Teatru TV "Komety". Jako scenograf teatralny zadebiutowała w 2013 roku w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu spektaklem "Sen nocy letniej" w reż. Krzysztofa Popiołka, rozpoczynając tym samym stałą współpracę z tym reżyserem przy kolejnych przedstawieniach teatralnych.

Dotychczas zrealizowała spektakle w: Teatrze Słowackiego w Krakowie, Teatrze w Dyneburgu na Łotwie, Teatrze Jaracza w Olsztynie ("Wojna nie ma w sobie nic z kobiety"), Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach ("Historia znikania"), Teatrze Kana w Szczecinie ("Gęstość zaludnienia. Historia wybuchu"), Teatrze Żydowskim w Warszawie ("Ginczanka. Chodźmy

stąd").

Krzysztof Perzyna - asystent scenografa

Absolwent Manchester College of Arts & Technology oraz studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Geperta we Wrocławiu, stypendysta na Marmara Üniversitesi w Stambule. Jego głównym obszarem zainteresowań jest przestrzeń w relacji z ludzkim ciałem, zderzenia kultur, łączenie dziedzin z pogranicza teatru, muzyki, nowych mediów, wideo i animacji.

Scenograf i twórca kostiumów do teledysków, filmów ("Kanadyjskie Sukienki", "Kukułeś") i spektakli ("Tęcza" w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016). Kurator oraz organizator dwóch edycji Festiwalu POPARTZ. W 2017 roku pracował nad organizacją Biennale Sztuki Współczesnej w Lizbonie i Porto. Uczestnik wielu plenerów, sympozjów i artystycznych projektów, m.in. "Translokacja" - Trebnitz (Niemcy), "Możesz Zrobić Wszystko" przy współpracy z ASP w Łodzi oraz "Aesthetics & Bias" - międzynarodowego projektu artystycznego organizowanego we Wrocławiu i Jerozolimie.

Józefna Gocman - wideo

Operator filmowy. Studiowała na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (kierunek: realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia). Pracowała jako In Game Cinematic Designer w firmie TopWare Interactive. Współautorka zdjęć do pełnometrażowego filmu fabularnego "Ptaki Śpiewają w Kigali" (reż. Joanna Kos-Krauze, Krzysztof Krauze, 2017). Autorka zdjęć do wielu etiud fabularnych i dokumentalnych: "Czas" (reż. Katarzyna Warzecha, 2014), "Anatomia dźwięku" (reż. Anastazja Dąbrowska, 2014), "Sweet Sixty" (reż. Nawojka Wierzbowska, 2014), "Służąca" (reż. Dominika Gnatek, 2014), "Klementyna" (reż. Nawojka Wierzbowska, 2015), "Doktor Faustus" (reż. Anna Urbańczyk, 2015, film prezentowany na 24. MFF Camerimage). Asystentka operatora filmowego w filmie "Szczęście świata" (reż. Michał Rosa, 2016). Ostatnio realizowała zdjęcia do filmów dokumentalnych: "Proch" (reż. Jakub Radej), "Szewcy" (reż. Daniel Stopa) oraz "Brafter" (reż. Mateusz Mirocha).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji