Artykuły

Poznań. Filharmonia z nagrodą ICMA 2018 za "Quo vadis"

Pierwsze w świecie nagranie płytowe oratorium "Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego otrzymało prestiżową nagrodę ICMA 2018 - poinformowała w czwartek Filharmonia Poznańska. Dwupłytowy album został wydany przez niemiecką wytwórnię cpo.

Album został nominowany w kategorii muzyki wokalno-instrumentalnej. ICMA (International Classical Music Awards) to jedno z najważniejszych wyróżnień w świecie muzyki klasycznej. Wręczenie nagród nastąpi 6 kwietnia podczas koncertu w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Wśród nagrodzonych ICMA 2018 są też pianiści Krystian Zimerman i Szymon Nehring oraz dyrygent Krzysztof Urbański.

Filharmonia Poznańska podała w czwartek, że o nagrodę ICMA 2018 poznańskie "Quo vadis" konkurowało w swojej kategorii z dwoma wydawnictwami: "Stabat Mater" Antonina Dvoraka, dziełem nagranym przez solistów, Praski Chór Filharmoniczny i Orkiestrę Filharmonii Czeskiej, oraz z "Nieszporami op. 37" Siergieja Rachmaninowa nagranymi przez MDR Rundfunkchor pod dyrekcją Risto Joosta.

"Quo vadis" zostało zarejestrowane podczas koncertu, który odbył się 29 czerwca 2016 r. w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Oratorium zostało zaprezentowane melomanom w sali koncertowej Filharmonii Poznańskiej w 70. rocznicę śmierci kompozytora, w Roku Feliksa Nowowiejskiego i Roku Henryka Sienkiewicza. Dzień później dzieło zostało wykonane w stolicy Niemiec, w Konzertsaal Universitat der Kunste Berlin - część "Quo vadis" powstała właśnie w Berlinie, gdy Feliks Nowowiejski tam studiował i pracował.

Dzieło pod batutą Łukasza Borowicza wykonali: Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz soliści: Wioletta Chodowicz (sopran), Robert Gierlach (baryton) i Wojtek Gierlach (bas); na organach grał Sławomir Kamiński. Dzięki dwupłytowemu albumowi wydanemu przez cpo "Quo vadis" trafiło do melomanów na całym świecie. Filharmonia Poznańska podkreśliła, że album zebrał liczne, bardzo pochlebne recenzje, m.in. w prestiżowym brytyjskim magazynie "Gramophone". Został też płytą miesiąca portalu MusicWeb International.

"Quo vadis" po raz pierwszy wykonano w 1907 r. w Usti nad Łabą. Po retuszach wniesionych przez kompozytora, swoją drugą premierę miało w 1909 r. w Amsterdamie. Przyjęte entuzjastycznie oratorium oklaskiwane było w wielu krajach Europy oraz w Ameryce, gdzie Nowowiejski dyrygował nim osobiście w nowojorskiej Carnegie Hall. W okresie międzywojennym "Quo vadis" prezentowane było ok. 200 razy w miastach Europy i obu Ameryk, wykonywane w 13 językach.

W gronie tegorocznych zwycięzców ICMA znaleźli się także pianista Krystian Zimerman oraz dyrygent Krzysztof Urbański.

Krystian Zimerman otrzymał nagrodę w kategorii płyta solowa za "Sonaty fortepianowe D 959 i D 960" Franza Schuberta wydane przez Deutsche Grammophon, zaś Krzysztof Urbański - w kategorii koncerty - wraz z Simonem Rattlem za płytę "Elgar: Cello Concerto - Martinu: Cello Concerto No. 1" nagraną z Sol Gabettą i Berlińskimi Filharmonikami, a wydaną przez Sony Classical.

Ponadto jury przyznało nagrodę specjalną dla wybitnego młodego polskiego artysty, która trafiła do pianisty Szymona Nehringa oraz nagrody specjalne, które otrzymały Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, w której siedzibie w Katowicach odbędzie się gala wręczenia tegorocznych nagród.

Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 r. w Wartemborku (obecnie Barczewo), kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą.

Nowowiejski jest autorem muzyki do "Roty" Marii Konopnickiej. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz "Pod sztandarem pokoju", oratorium "Powrót syna marnotrawnego", opery "Legenda Bałtyku", pieśń "Marsylianka wielkopolska", utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne - w tym ok. 600 pieśni. Twórca zmarł 18 stycznia 1946 r. w Poznaniu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji