Artykuły

Kraków. Premiera w Teatrze Bagatela

Sztuka "Kłamstwo ...o miłości", autorstwa francuskiego dramaturga Floriana Zellera, w reżyserii dyrektora Teatru Bagatela Henryka Jacka Schoena, to pierwsza w nowym roku premiera tej krakowskiej sceny. Spektakle premierowe zaplanowano 18 i 19 stycznia.

- Sztuka ta podejmuje temat zdrady, który nie jest wiodącym tematem domowych rozmów. To spektakl o naszym życiu, pełnym niedopowiedzeń i o hipokryzji w sferze zdrady, uczuć i relacji rodzinnych - powiedział reżyser spektaklu Henryk Jacek Schoen.

Sztuka "Kłamstwo ...o miłości" została napisana przed trzema laty przez młodego, cieszącego się sławą znakomitego dramaturga, francuskiego autora Floriana Zellera.

- Lubię siłę, która płynie z "organicznej prawdziwości" aktora. Stąd wynika moje podejście do reżyserii tego spektaklu, staram się szukać tego, co najbardziej wewnętrzne i właśnie "organiczne" w aktorze. Te dwa pierwsze przedstawienia premierowe różnią się od siebie w zależności od tego, kto w nich gra - stosuję tu bowiem podwójną obsadę - dodał Schoen.

Przed kilku laty reżyser wystawił już sztukę "Prawda" tego samego autora - najnowsza premiera nawiązuje wprost do tego spektaklu. Schoen zaznaczył, że często reżyseruje w Bagateli spektakle, które są niejako "pomiędzy gatunkami" - jak właśnie m.in sztuka "Kłamstwo ...o miłości", "Sex dla opornych" czy "Boska terapia".

Jak czytamy w materiałach prasowych Teatru Bagatela: "Spotkałem autora, który potrafi po pierwsze pisać mądre i zarazem dowcipne dialogi, a po drugie poruszać ogólnoludzkie problemy znane wielu małżeństwom (związkom)" - zaznaczył Schoen.

Bez mała 40-letni autor sztuki Florian Zeller ukończył w roku 2001 prestiżową paryską szkołę nauk politycznych - "sciences po" (tę samą, której dyplom posiada prezydent Francji Emmanuel Macron); zaraz po studiach zaczął z powodzeniem pisać i wydawać książki oraz sztuki teatralne, a przez tygodnik L'Express został uznany kilka lat temu za "najlepszego współczesnego francuskiego dramaturga".

W podwójnej obsadzie w spektaklu występują: Anna Branny i Kamila Klimczak (Sophie); Ewelina Starejki i Magdalena Walach (Laurence); Marek Kałużyński i Wojciech Leonowiczem (Paul) oraz Michał Kościuk i Maurycy Popiel (Jean-Claude).

Spektakl będzie grany na Dużej Scenie Teatru Bagatela. Kolejne przedstawienia zaplanowano na luty.

Teatr Bagatela posiada w centrum Krakowa trzy sceny, na których wystawia sztuki teatralne cieszące się wielką popularnością: w ubiegłym roku wystawiono 659 spektakli, które obejrzało 160 tys. widzów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji