Artykuły

Lublin. Ministerialne pieniądze dla kultury

4 miliony złotych otrzymają lubelskie instytucje kultury z pierwszej transzy tegorocznych programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Po pieniądze występują wciąż niemal te same, aktywne instytucje, których jest w regionie dosłownie kilkanaście.

Programy operacyjne to główne dotacje na projekty i inwestycje kulturalne przyznawane przez ministerstwo kultury jednostkom samorządu i m.in. instytucjom kultury oraz organizacjom pozarządowym. Na rok 2006 minister Kazimierz Ujazdowski ogłosił 11 takich programów, do których wnioski można składać nawet po pięć razy w roku. Chodzi o ponad 225 mln złotych. Wśród programów jest "promocja twórczości", "promocja czytelnictwa", "dziedzictwo kulturowe", "Znaki czasu" oraz po raz pierwszy - "Fryderyk Chopin" i "Patriotyzm jutra".

Ministerstwo opublikowało w internecie wyniki pierwszego naboru. Np. do nowego programu "Patriotyzm jutra" zakwalifikowało się 35 wniosków, w tym tylko dwa z Lubelszczyzny. Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN dostanie 60 tys. złotych na projekt "12.13 - Rówieśnicy". Chodzi o międzypokoleniowe spotkania ludzi urodzonych w dniu wprowadzenia stanu wojennego we Polsce (program jest kontynuacją m.in. akcji Wagon na 25-lecie "Solidarności"). Natomiast Muzeum Zamoyskich w Zamościu przyznano 45 tys. złotych na konferencję naukową "Druga po Jasnej Górze" - twierdza Zamość w czasie potopu szwedzkiego. Obie instytucje są co roku spotykane w różnych programach operacyjnych, podobnie jak inne organizacje i podmioty, które w ten sposób wzmacniają swój budżet. Ale już w programie "Fryderyk Chopin" nie ma nikogo z Lublina, nikt też nie otrzymał tzw. promesy ministra kultury i dziedzictwa narodowego na inwestycje unijne.

Kto dostał pieniądze

Pieniądze z programów operacyjnych MKiDN otrzymają m.in. Muzeum Lubelskie, Muzeum Nadwiślańskie, Muzeum Zamoyskich czy Filharmonia Lubelska i WBP im. Łopacińskiego. A także określone przedsięwzięcia, takie jak Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Mikołajki Folkowe w Chatce Żaka, Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie, festiwal teatralny "Sąsiedzi". Z miast, miasteczek i parafii dotacje ucieszą niewielu, na pewno np. Siennicę Różaną, Radzyń Podlaski (na remont pałacu Potockich 505 tys. złotych), Białą Podlaską (a konkretnie: jej bibliotekę publiczną) oraz Ropczyce (chcą zrobić galerię kowalstwa).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji