Artykuły

Warszawa. Michał Borczuch z Paszportem Polityki 2017

Jagoda Szelc, Marcin Wicha, Michał Borczuch, Norman Leto, Joanna Freszel, formacja Hańba! oraz studio Bloober Team to laureaci 25. edycji Paszportów "Polityki". Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

W kategorii teatralnej Paszport Polityki 2017 otrzymał nominowany do nagrody po raz czwarty Michał Borczuch (na zdjęciu) za spektakl "Wszystko o mojej matce" (Nowa Łaźnia w Krakowie), który jest "poruszającym przedstawieniem z pytaniami o życie, relacje, pamięć i rolę sztuki". Organizatorzy konkursu docenili także Borczucha za "teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu".

W kategorii "muzyka poważna" laureatką Paszportów "Polityki" została śpiewaczka operowa, sopranistka Joanna Freszel. Została doceniona m.in. za prawykonania utworów Uriego Caine'a, Aleksandra Kościówa, Krzysztofa Wołka i Adama Falkiewicza oraz album "Real Life Song", który był nominowany do nagród polskiego przemysłu fonograficznego FRYDERYK. Doceniono ją "za wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych estetykach muzycznych".

W kategorii film Paszport "Polityki" otrzymała reżyserka i scenarzystka Jagoda Szelc za pełnometrażowy debiut fabularny "Wieża. Jasny dzień", który miał premierę na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. Szelc zadedykowała nagrodę swoim przyjaciołom ze stowarzyszenia Otwarte Klatki. "Jesteśmy w historycznym momencie. W 2018 r. jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że w Polsce zostanie zakazana hodowla zwierząt futerkowych. Jesteśmy z was bardzo dumni i życzymy wam powodzenia" - podkreśliła laureatka.

Artysta grafik Marcin Wicha otrzymał nagrodę w kategorii literatura za książkę eseistyczną "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" (Karakter 2017 r.). Autor opowiada w niej o matce, śmierci, porządkowaniu rzeczy, książek i wspomnień. Wichę nagrodzono "za oszczędność języka i bogactwo książki, która mówi o rzeczach najważniejszych: o żałobie, rodzinie, o Polsce i przede wszystkim o słowach i milczeniu". Jak uzasadniono werdykt, książka stanowi "literacko wybitne przeniesienie na polski grunt gatunku, który Amerykanie zwą +memoire+, czyli wspomnienia zorganizowanego wokół jednej, często bolesnej sprawy".

Jak podkreślił pisarz Wiesław Myśliwski, wręczający nagrodę w tej kategorii, polska literatura istnieje pomimo dramatycznego spadku czytelnictwa. "Bardzo przysłużyły się w podtrzymywaniu istnienia literatury polskiej przede wszystkim biblioteki polskie, ale również rozmnożone, może nawet ponad miarę, nagrody, festiwale i targi książki" - zaznaczył. "Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy czytają książki. Bardzo dobrze, ze jesteście" - powiedział Wicha, odbierając nagrodę.

W kategorii "sztuki wizualne" nagrodę odebrał Norman Leto. Pod tym pseudonimem tworzy 37-letni artysta-samouk Łukasz Banach, który maluje, tworzy obiekty, instalacje i performance, kręci filmy, pisze książki i realizuje autorskie projekty komputerowe. W 2017 r. odbyła się premiera jego filmu "Photon", który otrzymał Nagrodę Publiczności na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty oraz Złoty Pazur na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Artystę doceniono za "stworzenie wizji przepełnionej fatalizmem, ale uwodząco pięknej, zadziornej".

W kategorii "muzyka popularna" nagrodę przyznano krakowskiej formacji Hańba!, która została uhonorowana za "umiejętne łączenie folkowo-punkowej muzyki z estetyką lat 30-tych XX wieku". Zespół gra w składzie: Michał Radmacher - akordeon, klarnet, Andrzej Zagajewski - banjo, śpiew, Mateusz Nowicki - bęben, grzebień, śpiew, Jakub Lewicki - tuba, śpiew. W sierpniu 2017 r. muzycy wydali album "Będą bić!", który uderza w militaryzm i ksenofobię oraz przestrzega przed zbliżającą się katastrofą.

Zwycięzcami w kategorii "kultura cyfrowa" zostali Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko z krakowskiego studia Bloober Team. Nagrodę przyznano za "tworzenie psychologicznych horrorów o mrocznej atmosferze i intrygującej narracji". Bloober Team został także doceniony za najnowsze dzieło "Observer", które przenosi graczy do dystopijnego Krakowa 2084 r. Jak uzasadniono werdykt, gra stanowi "powiew świeżości w konwencji cyberpunka i śmiały krok w nieznane, jeśli chodzi o techniki narracyjne w grach wideo". "Dziękujemy za to, że jest szansa, że być może niedługo tworzenie gier stanie się w kulturze kolejnym medium, w którym będzie można tworzyć dzieła sztuki" - podkreślili laureaci.

Paszporty "Polityki" przyznawane są młodym twórcom, którzy w szczególny i niestandardowy sposób przyczyniają się do krzewienia kultury polskiej w kraju i na świecie. Nagrody wręczane są od 1993 r. w kategoriach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz, od 2016 r., kultura cyfrowa. W ubiegłym roku Paszportami "Polityki" nagrodzono Jana P. Matuszyńskiego, Annę Smolar, Natalię Fiedorczuk-Cieślak, Daniela Rycharskiego, Marzenę Diakun, Wacława Zimpla i Michała Staniszewskiego. Nagrodę Kreatora Kultury zdobył Jan "Ptaszyn" Wróblewski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji