Artykuły

Kielce. Operowo w Filharmonii Świętokrzyskiej zimą

Utwory karnawałowe i te należące do kanonu muzyki klasycznej dominować będą w zimowym repertuarze Filharmonii Świętokrzyskiej. Mnóstwo atrakcji, wśród których każdy meloman znajdzie coś dla siebie - zapewnił dyrektor Jacek Rogala.

W najbliższy piątek kieleccy melomani wysłuchają koncertu "Dzisiaj w Betlejem", w ramach cyklu Akademia Melomana. - Zaczynamy w nastroju świątecznym od kolęd. Śpiewać je będziemy wspólnie z publicznością, przy udziale nowo utworzonego chóru Filharmonii Świętokrzyskiej - powiedział na środowej konferencji prasowej Rogala.

Tydzień później podczas "Koncertu Karnawałowego" Orkiestrą Symfoniczną FŚ dyrygował będzie Piotr Wijatkowski, a w roli głównej wystąpi kielczanka Magdalena Idzik (na zdjęciu). Solistka Opery Narodowej w Warszawie zaśpiewa arie z oper i operetek Johanna Straussa, Jacquesa Offenbacha, Pala Abrahama, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Georgesa Bizeta i Charles'a Gounoda.

9 lutego Filharmonia Świętokrzyska zaprasza na "Koncert Walentynkowy". Piosenki o miłości z repertuaru m.in. Elvisa Presleya, Hanki Ordonówny i Aleksandra Żabczyńskiego śpiewał będzie tenor Piotr Rafałko. W pierwszym kwartale tego roku nie zabraknie też repertuaru klasycznego. - III Symfonia Ludwiga van Beethovena +Eroica+, I Symfonia Dmitrija Szostakowicza czy I Symfonia Johannesa Brahmsa - to dzieła znane, bardzo lubiane i chętnie wystawiane. Wysłuchać je powinien każdy szanujący się meloman - zachęcał dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej.

23 lutego w cyklu "Opera w Filharmonii" wystawiona zostanie "Sprzedana narzeczona" Bedricha Smetany, z udziałem solistów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. - To kolejny owoc naszej współpracy z tą uczelnią. Studenci zaprezentują operę znaną, ale rzadko wykonywaną w naszym kraju. Ta swoista komedia pomyłek to doskonały egzamin dla młodych artystów - zapewnił Rogala.

Zaplanowano także trzy transmisje z nowojorskiej The Metropolitan Opera ("Tosca" Giacomo Pucciniego, "Eliksir miłości" Gaetano Donizettiego i "Semiramida" Gioacchino Rossiniego) oraz trzy wieczory filmowe ("Nieściszalni" w reż. Oli Simonssona i Johannesa Stjarne Nilssona, "Bolszoj Babilon" w reż. Nicka Reada i "Boska Florence" Stephena Frearsa).

Historia Filharmonii Świętokrzyskiej sięga 1920 roku - wtedy rozpoczęła działalność orkiestra symfoniczna stworzona na bazie orkiestry dętej IV Pułku Piechoty Legionów. Po wojnie powstała Wojewódzka Orkiestra Symfoniczna w Kielcach. W 1998 roku Państwowa Filharmonia została przemianowana na Filharmonię Świętokrzyską, która od 19 stycznia 2012 roku mieści się w nowo wybudowanym gmachu Międzynarodowego Centrum Kultur. Od października 2001 roku Filharmonią Świętokrzyska kieruje kompozytor i dyrygent Jacek Rogala.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji