Artykuły

Łódź. Spotkanie wokół książki Lupy/Maciejewskiego w filmówce

O "Końcu świata wartości" - publikacji Wydawnictwa Szkoły Filmowej- opowiedzą dziś jej bohaterowie - Krystian Lupa i Łukasz Maciejewski.

"Koniec świata wartości", publikacja, którą możemy śmiało nazywać encyklopedią teatru Krystiana Lupy, jednej z najwybitniejszych postaci polskiego Teatru, ukazała się nakładem Wydawnictwa Szkoły Filmowej w Łodzi. O książce osobiście opowiedzą w Szkole jej bohaterowie i współautorzy - Krystian Lupa i Łukasz Maciejewski. Spotkanie odbędzie się 9 stycznia (wtorek) o godz. 18:00 w Studiu TV naszej Szkoły. Obok autorów w spotkaniu weźmie udział również Piotr Skiba, ikona teatru Krystiana Lupy, bohater jednego z esejów "Końca świata wartości". Rozmowę poprowadzi Jacek Cieślak, krytyk teatralny ("Rzeczpospolita"). Podczas spotkania promocyjnego pokazana zostanie również etiuda "Czkawka" w reżyserii Haakona Sandoya, eksperymentalny film z 1970 roku z Krystianem Lupą w jednej z głównych ról!

Łukasz Maciejewski tak pisze we wstępie do "Końca świata wartości": "Rozmawiam z Krystianem Lupą o jego dzieciństwie, pierwszych zawodowych latach, o fascynacji Swinarskim i polemice z jego sztuką, o teatrze, kinie, plastyce, ale i o życiu społecznym, polityce. O Picassie i pop-arcie, Brigitte Bardot i Isabelle Huppert. W naszych spotkaniach wracają najważniejsze dla teatru Lupy nazwiska pisarzy: Bernhard, Musil, Broch, Dostojewski, Czechow, wędrujemy szlakiem miast (Jastrzębie-Zdrój, Kraków, Łódź, Jelenia Góra, Wrocław, Warszawa, Wiedeń, Moskwa, Paryż) i kolejnych spektakli, dyskutujemy o aktorstwie, przekroczeniach w sztuce, o nagości. Ta książka to owoc trwającej wiele lat intensywnej wymiany myśli, spostrzeżeń i wątpliwości".

Zamieszczone w tomie rozmowy Maciejewskiego i Lupy były publikowane przede wszystkim w "Notatniku Teatralnym", ale znalazły się także wywiady z "Dziennika", "Filmu", "Machiny", innych czasopism. W książce opublikowane zostaną również materiały przygotowywane do programów teatralnych, recenzje, teksty prywatne, rozproszone, nigdy wcześniej niepublikowane, a także eseje Maciejewskiego o teatrze Lupy, próba analizy aktorskiego fenomenu, jakim w jego świecie jest Piotr Skiba, wreszcie przekrojowe rozmowa o Lupie z Janem Fryczem, Romanem Gancarczykiem czy Anną Polony. Wszystko wzbogacone fotosami z przedstawień Krystiana Lupy, w tym wiele unikatowych fotografii i szkiców scenograficznych z początkowych lat kariery reżysera. Całość została przetłumaczona na język angielski.

Uwaga - spotkanie wokół książki będzie miało charakter otwarty. Zapraszamy!

Książkę można kupić w Wydawnictwie naszej Szkoły - w punkcie sprzedaży w bud. Z lub on-line na stronie http://www.filmschool.lodz.pl/news/1272,naszym-gosciem-bedzie-krystian-lupa.html

"Koniec świata wartości" będzie można kupić również podczas spotkania promocyjnego 9 stycznia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji