Artykuły

10 wydarzeń teatralnych 2017 roku

Bałagan, rozwalanie zespołów i psucie repertuaru? Tak wyglądał ostatni rok na kilku ważnych polskich scenach. Ale mimo administracyjno-politycznych problemów polski teatr pokazał w 2017 r., jak bardzo jest żywy i różnorodny - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.

Sytuację teatru w Polsce odmalowywano przez ostatni rok - także na tych łamach - w czarnych barwach. Ministerstwo Kultury wywołało bezprecedensowy kryzys w Starym Teatrze w Krakowie i asystowało przy nagonce na Olivera Frljicia. Trwa żałoba po Teatrze Polskim we Wrocławiu. A samorządowcy z PO zdecydowali się szybko zakończyć współpracę z ambitnymi i odnoszącymi sukcesy dyrektorami teatrów w Bydgoszczy i Kaliszu.

Jednak 2017 rok był także rokiem wyrazistych, ważnych i odświeżających perspektywę spektakli; rokiem odzyskiwania scenicznej wyobraźni i szukania odwagi.

Oto subiektywny wybór 10 teatralnych wydarzeń roku. Kolejność (niekoniecznie) przypadkowa.

10. "K." [na zdjęciu] Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego - Teatr Polski w Poznaniu

Inspirowany publicystyką Roberta Krasowskiego spektakl o Kaczyńskim okazał się przedstawieniem o polskiej polityce w ogóle. Koktajl depresji i satyry nie tyle wyraża bunt, co oddaje uczucie zmęczenia kolejnymi sezonami partyjnych rozgrywek, niosąc też pesymistyczny (może za bardzo) obraz polskiego społeczeństwa. Do zapamiętania - Jacek Poniedziałek w roli Donalda Tuska i Joanna Drozda jako Duch Unii Wolności.

9. "1946" Remigiusza Brzyka - Teatr im. Żeromskiego w Kielcach

Odważny, mocny i mądry spektakl o pogromie kieleckim zrobiony jedną ulicę od miejsca zbrodni. Ambitny sceniczny esej i teatr popularny w jednym. Brzyk z bliska przygląda się lokalnej historii, unika naiwnych prób realistycznego odegrania tragedii, a jednocześnie nazywa rzeczy po imieniu. [RECENZJA]

8. "Wojna światów" Weroniki Szczawińskiej - Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Retro science fiction na podstawie słynnej powieści Wellsa o naszym - ludzkim, europejskim, polskim - poczuciu wyższości i pewności siebie. Sosnowieccy aktorzy świetnie odnaleźli się w brawurowej grze z przestarzałą konwencją ni to farsy, ni to słuchowiska. Filozoficzna bajka dla dorosłych z przewrotną i melancholijną puentą.

7. "Wujaszek Wania" Iwana Wyrypajewa - Teatr Polski w Warszawie

Klasyka niby ostentacyjnie staroświecka, a jednak zrealizowana z lekkim, groteskowym naddatkiem, ironicznym nawiasem, który nie tyle unieważnia sztukę, co dodaje jej smaku. Czechow ze swoim smutkiem rosyjskich peryferii zabrzmiał w Warszawie A.D. 2017 zaskakująco aktualnie. Na scenie gwiazdy - Maciej Stuhr, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Karolina Gruszka i dyrektor Polskiego Andrzej Seweryn.

6. "Solidarność. Rekonstrukcja" Pawła Wodzińskiego - Teatr Polski w Bydgoszczy

Mocne pożegnanie Wodzińskiego z Bydgoszczą. Przedstawienie oparte na protokołach z pierwszego zjazdu "Solidarności" z września 1981 r. Z dokumentów, muzyki Karola Nepelskiego i zaangażowanego aktorstwa bydgoskiego zespołu powstał ekscytujący i pełen napięcia polityczny dramat, przypominający zapomniane linie konfliktów, a także uwypuklający utopijny i lewicowy wymiar "Solidarności".

Obecnie przedstawienie grane jest w zaktualizowanej wersji w TR Warszawa jako "Solidarność. Nowy projekt".

5. "Kopciuszek" Anny Smolar - Stary Teatr w Krakowie

Teatr nie tylko dla dzieci. Klasyczna baśń we współczesnej francuskiej adaptacji Joëla Pommerata staje się opowieścią o dojrzewaniu, stawianiu czoła rzeczywistości, budowaniu relacji i dawaniu sobie rady z własnymi demonami; łączy wyobraźnię, punkową energię i mądre, nienachalne przesłanie. W roli tytułowej rewelacyjna Jaśmina Polak.

4. Cezary Tomaszewski - Teatr im. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Komuna Warszawa

Ten choreograf, reżyser i performer zrobił w tym roku dwa hity: "Gdyby Pina nie paliła, to by żyła" w Wałbrzychu oraz "Cezary idzie na wojnę" w offowej Komunie Warszawa. Tomaszewski łączy archaiczne formy z awangardową odwagą, współczesną choreografię z przykurzoną farsą, Moniuszkę z absurdalnym poczuciem humoru. Robi teatr dla każdego, choć oparty na formach postrzeganych jako elitarne; teatr ironiczny i czuły zarazem.

3. "Chłopi" Krzysztofa Garbaczewskiego - Teatr Powszechny w Warszawie

Zrealizowany z rozmachem i groteskowym humorem spektakl z pogranicza science fiction i wyprawy do skansenu. Wystawiając Reymonta (razem z opisami przyrody!), Garbaczewski mówi o chłopskim dziedzictwie, zarazem bliskim i egzotycznym; kreśli ponury i aktualny obraz archaicznej wspólnoty. Aktorzy Powszechnego świetną zespołową kreacją mieszkańców Lipiec znów dowodzą, że serce warszawskiego (i nie tylko) teatru bije dziś na Pradze.

2. "Kibice" Michała Buszewicza - Teatr Żydowski w Warszawie

Próba spotkania stołecznych "aktorów żydowskich" i... kibiców Legii - ważne, pełne energii przedstawienie o stereotypach i ograniczeniach sztuki zaangażowanej. To sceniczna utopia, która zdaje sobie sprawę z własnej niemożliwości - co wcale nie czyni jej nieważną czy niepotrzebną.

1. "Klątwa" Olivera Frljicia - Teatr Powszechny w Warszawie

O żadnym spektaklu po 1989 r. tyle nie napisano i żaden nie wywołał takich emocji, włącznie z oblężeniem teatru przez nacjonalistów i radykalnych katolików oraz rozlewaniem w teatrze groźnych dla zdrowia substancji chemicznych. "Klątwa" to mocny głos o dominacji politycznego katolicyzmu w Polsce, nienawiści do obcych i kobiet, ale również o kabotynizmie lewicowej sztuki i naszych kompleksach.

W zalewie sensacyjnych doniesień o skandalizujących scenach mało kto zwrócił uwagę na to, że to wyrafinowane przedstawienie o skomplikowanej strukturze zostało zagrane z imponującą precyzją i charyzmą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji