Artykuły

Warszawa. Ogłoszono nominacje do Wdech 2017

Ogłoszono nominacje do Wdech 2017 - corocznych warszawskich nagród kulturalnych "Co Jest Grane 24". Człowieka, miejsce i wydarzenie roku wybiorą dziennikarze, na swoich faworytów głosują też czytelnicy.

Wdechy przyznajemy po raz 14. W zeszłym roku nagrodziliśmy Big Book Festival, Kuchnię Konfliktu i Justynę Sobczyk. A wśród naszych wcześniejszych laureatów byli m.in. 17. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, Dorota Masłowska, Tęcza na pl. Zbawiciela, Pożar w Burdelu, Magdalena Cielecka, Karolina Gruszka i Iwan Wyrypajew, Krzysztof Warlikowski czy redakcja "Krytyki Politycznej".

Nagradzamy artystów związanych z Warszawą lub jej poświęcających swoje działania. Doceniamy miejsca, które zmieniają nasze miasto i trzymają poziom. Wybieramy najistotniejsze wydarzenia.

CZŁOWIEK ROKU

1. JAN MŁYNARSKI I MARCIN MASECKI

Dwugłowy twór artystyczny (Masecki - aranże, Młynarski - wokal) - jak to widać na okładce ich wspólnej płyty "Noc w wielkim mieście".

Twórcy Jazz Bandu w powalający sposób przypomnieli kawał zapomnianej warszawskiej historii - muzykę orkiestr z lat 30. Wygląda na to, że najbliższe miesiące spędzimy na dansingach.

***

2. PABLOPAVO

Paweł Sołtys - wykonawca z warszawskim sznytem, który nie tylko potrafi pisać bardzo dobre teksty do swoich piosenek (jako Pablopavo), ale też ciekawe opowiadania. Ukazały się w tym roku w tomiku "Mikrotyki".

***

3. MARIA SADOWSKA I MAGDALENA BOCZARSKA

Reżyseria i główna rola w "Sztuce kochania". Sadowskiej i Boczarskiej udało się przedstawić empatyczny portret oryginalnej kobiety, która zrewolucjonizowała miliony polskich sypialni, głosząc - banalną dziś dla nas prawdę, że kobiety mają prawo do orgazmu. A Polacy pokochali na nowo postać Michaliny Wisłockiej w wykonaniu Magdaleny Boczarskiej. Film w kinach obejrzało ponad 1,8 mln widzów. I znowu zaczęli rozmawiać o seksie.

***

4. KATARZYNA NOSOWSKA

25 lat działalności Hey zamknięte z klasą plus dwa razy wyprzedany Torwar.

***

5. JUSTYNA WASILEWSKA [na zdjęciu]

Jedna z najciekawszych młodych aktorek, którą dotychczas oglądaliśmy głównie w teatrze, wreszcie trafiła na ekrany kin. Za bardzo dobry rok i ważne kreacje w "Sercu miłości" i "Sztuce kochania" oraz charyzmatyczne role w spektaklach TR Warszawa: "Puppenhaus. Kuracja", "Moja walka" i "Kalifornia/Grace Slick".

***

WYDARZENIE ROKU

1. "KLĄTWA" W TEATRZE POWSZECHNYM

Trudno znaleźć mocniejsze wydarzenie roku, zwłaszcza na polu teatralnym. To spektakl, który wjechał jak walec nie tylko w polski teatr, ale też w Warszawę i Polskę. Wydarzenie artystyczne i polityczne. Żaden spektakl w III RP nie wywołał aż takiej dyskusji. Spektakl - zaznaczmy! - znakomicie zrobiony i wstrząsający.

***

2. WARSZAWSKA SCENA WEGAŃSKA

Portal Happy Cow, wokół którego skupiona jest międzynarodowa społeczność wegetariańska i wegańska (coś takiego jak Trip Advisor, tylko w wersji bezmięsnej i roślinnej) uznał Warszawę za jedno z trzech najszybciej rozwijających się miast na świecie (po Berlinie i Los Angeles) pod względem kuchni roślinnej. I bardzo słusznie, bo ponad czterdzieści restauracji i barów serwujących bezmięsne (i często pyszne) jedzenie to już nie jest przypadek, ale cała zdrowa (i często pyszna) fala.

***

3. PŁYTA "NOC W WIELKIM MIEŚCIE"

Wymyślona i nagrana przez Marcina Maseckiego (aranżacje), Jana Młynarskiego (wokal) oraz ich Jazz Band. Za przypomnienie w bardzo atrakcyjnej formie cząstki wspaniałego dorobku przedwojennej polskiej muzyki rozrywkowej, pełnych poczucia humoru i werwy piosenek Henryka Warsa, Fanny Gordon, Tadeusza Górzyńskiego i Samuela Ferszki (sentymentalna piosenka "Noc w wielkim mieście"). Za przypomnienie kawałka życia przedwojennej Warszawy, której żywiołem były dansingi. I za przypomnienie o pierwszych polskich jazzmanach: orkiestrze braci Gold i o wspaniałym piosenkarzu Adamie Astonie.

***

4. OTWARCIE STAŁEJ GALERII POLSKIEGO WZORNICTWA W MUZEUM NARODOWYM

Wzornictwo (dla chętnych design) nareszcie docenione, uznane za sztukę narodową.

***

5. WYSTAWA "PÓŹNA POLSKOŚĆ" W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

Za postawienie przed nami - często krzywego - lustra. Za skonfrontowanie z narodowymi symbolami, ikonami i mitami - na ile są aktualne i żywe. No i za refleksję, jak być Polką/Polakiem w XXI w. i co to jest narodowa tożsamość w globalnej internetowej wiosce.

***

MIEJSCE ROKU

1. MUZEUM NAD WISŁĄ

Nowa tymczasowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za program jednocześnie przystępny, oryginalny i ambitny - stworzenie nowej społecznej jakości na mapie artystycznej Warszawy.

***

2. KOMUNA WARSZAWA

Jedno z najciekawszych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy. Dla mieszkańców Pragi to alternatywny dom kultury. Dla teatromanów - pole artystycznych eksperymentów. Można zobaczyć tu spektakle, które trwają 16 minut, i takie, które trwają 16 godzin. Można rozważać pozornie idylliczne wizje przyszłości, można śpiewać żołnierskie piosenki i chcieć rewizji przeszłości.

***

3. HALA GWARDII

Kiedy wszyscy myśleli, że powstaną Koszyki bis, Hala Gwardii spłatała figla. Owszem, jest wspólna przestrzeń do jedzenia, są stoiska różnych restauracji, ale nie ma tego blichtru, połysku, bijącego po oczach wypolerowania. Jest za to oswojony klimat, bezpretensjonalność, nastrój, jak gdyby kulinarna Gwardia działała już od lat.

***

4. POGŁOS

Kiedyś znajdował się tu Centralny Dom Qultury, jedna z najważniejszych placówek kultury niezależnej w Polsce XXI w. Od jesieni 2016 r. na Burakowskiej 12 prężnie działa Pogłos. Założycielami klubu są muzycy, menedżerowie artystyczni, promotorzy, którzy zbierali szlify i doświadczenie, organizując koncerty i wydarzenia kulturalnie i kontrkulturowe w wielu klubach. W pewnym momencie postanowili założyć miejsce, w którym mogliby działać na własnych zasadach i na własny rachunek. I tak Pogłos momentalnie stał się miejscem, w którym tętni nie tylko świetna niezależna muzyka, ale też odbywają się spotkania, warsztaty, targi.

***

5. MUZEUM WARSZAWY

Za kreatywne i ciekawe przedstawienie warszawskiej tożsamości i dziedzictwa kulturowego - poprzez rzeczy (nocnik! i historia o używaniu w czasie przydługich mszy) i ludzi (August O'Brown - czarnoskóry uczestnik powstania warszawskiego). Za odwagę zastosowania analogowej narracji (bez multimediów) i stworzenie miejsca, którego wszystkie zakamarki (w 11 kamienicach!) są dostępne dla niepełnosprawnych.

***

NOMINOWALI

Anna S. Dębowska, Magda Dubrowska, Marta Górna, Piotr Guszkowski, Beata Jaworowska, Łukasz Kamiński, Paweł Mossakowski, Witold Mrozek, Agata Piasecka, Jędrzej Słodkowski, Izabela Szymańska, Jacek Świąder, Anna Tatarska, Dorota Wyżyńska, Agata Żelazowska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji