Artykuły

Lublin. Premiera Czytelni Dramatu

- To opowieść o wierze w samego siebie i wewnętrznej sile, która wspiera nas w dążeniu do celu. Ale to jednocześnie historia przyjaźni, wzajemnej pomocy i poszukiwania sensu życia - mówi o nowym spektaklu Teatru Czytelni Dramatu jego reżyser Daniel Adamczyk. Premiera przedstawienia "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek" w czwartek w Centrum Kultury.

Żyrafa jest pechowa, odkąd pamięta, dlatego zwierzęta całej Afryki chowają się przed nią, aby nie ściągnąć na siebie jakiegoś nieszczęścia. Pewnego dnia staje się jednak coś nieoczekiwanego, co sprawia, że Żyrafa spotyka na swojej drodze wyjątkowych kompanów. Razem wyruszają w niezwykłą podróż.

Autorką bajki jest Marta Guśniowska, która napisała już ok. 100 tekstów opowiadających o przyjaźni, inności i tolerancji. Lublinianie mogą kojarzyć ją m.in. ze sztuki "Ony", wyreżyserowanej dwa lata temu także przez Adamczyka.

- "Braku sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek" to jednak zupełnie inna opowieść. Mniej w niej zwłaszcza gier słownych, które Marta lubi eksploatować w swoich tekstach. Wszystko brzmi tu bardzo baśniowo i to przekonało mnie do pracy nad tym tekstem - wyjaśnia reżyser.

W rolę Żyrafy wciela się Justyna Kazek, która swoją bohaterkę nazywa "nieobliczalną". - Ona przynosi pecha przede wszystkim sobie, przez co stwarza zagrożenie dla wszystkich zwierząt. Na szczęście cała gromada, zbierająca się wokół niej, tworzy grupę o dużej tolerancji i ogromnym wsparciu, która razem pokonuje wszelkie przeszkody - tłumaczy aktorka.

W obsadzie spektaklu znalazł się także Dariusz Jeż. Aktor zwraca uwagę, że przygotowywana przez Czytelnię Dramatu bajka ma w sobie walor edukacyjny.

- Po pierwsze, uświadamia dzieciom, że oprócz świata wirtualnego, w którym wszyscy teraz przebywają, można stworzyć świat na podwórku i odbyć daleką podróż - tłumaczy Jeż.

Ale dodaje też, że sztuka uczy tolerancji. - Każda z tych bajkowych postaci jest zupełnie inna. Nagle okazuje się, że wszyscy mogą sobie ufać, pomagać i wzajemnie akceptować - mimo różnego wyglądu, czy preferencji. I to jest dla mnie główny przekaz, że inność nie musi być przerażająca. Wręcz przeciwnie -jest fascynująca i ciekawa - zapewnia Dariusz Jeż.

***

Premiera spektaklu w czwartek 28 grudnia w Sali Czarnej Centrum Kultury o godz. 17. Bilety w cenie 10-25 zł. Kolejny spektakl w piątek o godz. 17. Reżyseria: Daniel Adamczyk Obsada: Anna Dudziak-Klempka, Ewelina Kamińska, Justyna Kazek, Dariusz Jeż, Marcin Mrowca, Jan Tuźnik; scenografia: Daniel Adamczyk, Celestyna Kostrubiec; oprawa muzyczna: Marcin Mrowca; światło: Krzysztof "Brzydal" Cybula; wykonanie scenografii: Piotr Wodzyński; produkcja: Anna Stępień, Celestyna Kostrubiec

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji