Artykuły

Poznań. Koncert "Wigilijna Tytka" w sanktuarium św. Józefa

Justyna Steczkowska oraz chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu wystąpią m.in. we wtorek, 19 grudnia, w koncercie kolędowym "Wigilijna Tytka". Koncert w sanktuarium św. Józefa na wzgórzu św. Wojciecha będzie zwieńczeniem ogólnopolskiej akcji Caritas "Tytka Charytatywna".

- Tytka w oczywisty sposób kojarzy się z Poznaniem. Dla nas, poznaniaków, to słowo jest oczywiste, ponieważ w naszej gwarze oznacza ono papierową torbę. W ramach akcji tytkę należy wypełnić różnego rodzaju produktami przy okazji swoich własnych zakupów - wyjaśnił w poniedziałek ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas archidiecezji poznańskiej.

Poinformował, że tylko na terenie archidiecezji poznańskiej rozprowadzonych zostało ok. 20 tys. papierowych tytek.

Publiczność koncertu, dzięki krótkim reportażom, będzie mogła zobaczyć, do kogo świąteczna pomoc dotarła w tym roku.

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zaśpiewają Justyna Steczkowska, Maja Gawłowska, Olga Szomańska, Anna Lasota, Maleo, Andrzej Lampert, Maciej Balcar, Almicar Batista Cruz, chór Sound'n'Grace oraz Jacek Kowalski. Artystom będą towarzyszyć chór i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Jego dyrektor, Przemysław Kieliszewski, podkreślił, że to bardzo trudny projekt zarówno pod względem realizacyjnym, jak i artystycznym, ponieważ większość utworów zostanie zaprezentowanych w zupełnie nowych aranżacjach.

- Zaśpiewamy głównie kolędy, ale będą także pastorałki, piosenki związane z Bożym Narodzeniem. Na zakończenie z kolei chcielibyśmy, żeby wszyscy, łącznie z publicznością, zaśpiewali piosenkę "Przekażmy sobie znak pokoju" - zapowiedział Kieliszewski.

Wyjaśnił, że sanktuarium, w którym odbędzie się koncert, w symboliczny sposób ma nawiązywać do przyszłorocznego 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak przypomniał, to właśnie w krypcie zasłużonych na wzgórzu św. Wojciecha spoczywają prochy autora hymnu narodowego Józefa Wybickiego oraz urna z sercem gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Koncert będzie transmitowany w TVP2 w I i II dzień świąt Bożego Narodzenia. W trakcie retransmisji planowane jest także wsparcie działań Caritas poprzez zbiórkę SMS-ową.

Agata Ławniczak, dyrektorka poznańskiego oddziału Telewizji Polskiej, który jest zaangażowany w realizacje wydarzenia, przypomniała, że w ubiegłym roku relację z podobnego koncertu obejrzało łącznie około miliona widzów. - W tym roku chcemy zgromadzić przed ekranami telewizorów co najmniej taką samą liczbę osób - powiedziała.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji