Artykuły

Kraków. "Sekretne życie Friedmanów" z Teatru Ludowego najlepsze

Najlepszy spektakl 10. Międzynarodowego Festiwalu "Boska Komedia"? "Sekretne życie Friedmanów". Najlepszy reżyser? Agata Duda-Gracz za "Będzie pani zadowolona...". W nocy z soboty na niedzielę poznaliśmy laureatów krakowskiego festiwalu.

Najważniejszy spektakl Boskiej Komedii

Jury, wręczając reżyserowi nagrodę w wysokości 50 tys. zł, uzasadniało, że to "przedstawienie o winie i karze, rozpisane jak w greckiej tragedii, które porusza do głębi".

Spektakl zrealizowano w krakowskim Teatrze Ludowym. Swoją premierę miał w połowie listopada 2017 r. Wystąpili w nim: Małgorzata Kochan, Maja Pankiewicz, Jagoda Pietruszkówna, Piotr Franasowicz, Jakub Klimaszewski (gościnnie), Jan Nosal, Patryk Palusiński (gościnnie), Piotr Pilitowski (Arnold), Ryszard Starosta i Kajetan Wolniewicz.

O czym opowiada nagrodzone przedstawienie? - "Sekretne życie Friedmanów" nie jest spektaklem o pedofilii. To spektakl o winie, która wywołana do tablicy natychmiast staje przy nas i przy nas zostaje. I o rodzinie, która próbuje przetrwać nawałnicę publicznej nagonki, co do słuszności której można mieć wątpliwości - mówi reżyser Marcin Wierzchowski.

Jest rok 1987. Arnold Friedman (l. 57) to głowa rodziny, nauczyciel i filmowiec amator. Wspólnie z trzema synami tworzy skecze i krótkie filmy, które trafiają do archiwum rodzinnego. Rodzinna sielanka - tak życie rodziny widzą sąsiedzi. Jak jest naprawdę?

Ojciec i synowie trzymają się razem, matka - być może choruje na depresję - czuje się wyrzucona poza nawias. Arnold ma opinię świetnego nauczyciela, w domu uczy gry na pianinie i pracy z komputerem (jako jeden z pierwszych amerykańskich belfrów wykorzystuje komputery w edukacji).

Życie Friedmanów zmienia się, gdy rodziną zaczynają się interesować służby specjalne. Śledztwo doprowadza do aresztowania Arnolda i jego 18-letniego syna Jessego. Pada oskarżenie: obaj wykorzystywali seksualnie dzieci.

"Będzie pani zadowolona..." z nagrodą za reżyserię

Jury konkursu "Inferno" obradowało w składzie: Reem Allam, Cesar Augusto, Jurriaan Cooiman, Matthias Pees, Diane Rodriguez oraz Ji-Young Won i przyznało nagrody w dziewięciu kategoriach. Oprócz nagrody za najlepszą produkcję ("Sekretne życie Friedmanów") przyznano też:

* nagrodę za najlepszą reżyserię: Agata Duda-Gracz za "Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk" (10 tys. zł)

* najlepszy zespół: "Cezary idzie na wojnę" (10 tys. zł)

* najlepsza rola kobieca: Edyta Łukaszewska za rolę w "Będzie pani zadowolona..." (10 tys. zł)

* najlepsza rola męska: Piotr Pilitowski za rolę w "Sekretnym życiu Friedmanów" (10 tys. zł)

* najlepsza muzyka i choreografia: Teoniki Rożynek i Anna Godowska za pracę nad "Hymnem do miłości" (10 tys. zł)

* najlepsza scenografia i kostiumy: Robert Rumas i Anna Maria Kaczmarska za pracę nad "Hymnem do miłości" (10 tys. zł)

Wyróżniono także aktorów drugoplanowych. W kategorii męskiej doceniono Andrzeja Kłaka za "liczne role" w "Fuck... Sceny buntu" (5 tys. zł). W kategorii kobiecej zauważono Małgorzatę Kochan za rolę matki w "Sekretnym życiu Friedmanów" (5 tys. zł).

Nagrodę w wysokości 50 tys. zł za najlepszy spektakl ufundował prezydent Krakowa, pozostałe nagrody pieniężne pochodzą od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Poza konkursem

Poza konkursem pokazano 16 przedstawień w sekcji "Purgatorio", w tym m.in. "Proces" Krystiana Lupy, dwa przedstawienia zagraniczne - Kornéla Mundruczó "Imitation of Life" i Guillermo Calderóna "Mateluna", siedem przedstawień dla dzieci w ramach tzw. Małej Boskiej Komedii.

Tegoroczny 10. Międzynarodowy Festiwal "Boska Komedia" był rozpięty w czasie. Pierwsze przedstawienia dla dzieci zobaczyliśmy w październiku, a pokaz konkursowy odbył się od 9 do 16 grudnia. Zobaczyliśmy 36 spektakli, w tym 16 w konkursie głównym "Inferno", 16 w sekcji "Purgatorio" i cztery w sekcji młodych "Paradiso". Organizatorami festiwalu byli teatr Łaźnia Nowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe, partnerami: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gmina Miejska Kraków i Instytut Adama Mickiewicza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji