Artykuły

Jelenia Góra. Co Jerzy Bończak robi w Teatrze im. Norwida?

Znakomity aktor Jerzy Bończak przygotowuje spektakl w jeleniogórskim Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida. To będzie druga premiera w sezonie artystycznym 2017/2018 w kameralnym klimacie sali kinowej przy ul. Krótkiej, zaplanowana na 5 stycznia 2018 o godz. 19.00.

Jerzy Bończak to znany aktor teatralny i filmowy, reżyser teatralny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1971). W latach 1971-72 występował na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie oraz w warszawskich teatrach: Rozmaitości (1972-82), Nowym (1982-90) i Kwadrat (1990-99). Bończak został także doceniony jako reżyser "Prywatnej kliniki" (Nagroda Dzikiej Róży 2001 oraz Statuetka Leona (ufundowana przez rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego), nagroda w plebiscycie studentów i pracowników uczelni dla najciekawszego przedstawienia sezonu 2003/04) i "Łóżka pełnego cudzoziemców" Freemana w (Dzika Róża 2004) w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach oraz przedstawienia "Lewe interesy" w Tarnowskim Teatrze im. L. Solskiego (nagroda w plebiscycie "Cztery Karty z Talii" w kategorii "najlepszy spektakl" i tytuł reżysera sezonu). Tym razem przygotowuje inscenizację autorstwa Roberta Thomasa "Osiem kobiet", w tłumaczeniu Jakuba Rotbauma.

Scenografią zajął się Wojciech Stefaniak, a kostiumami - Wanda Kowalska. Opracowanie muzyczne - Bogdan Kierejsza.

Dom na pustkowiu, odcięty od świata przez śnieżycę, a w nim tajemniczy mężczyzna i osiem kobiet z nim związanych - matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki, pokojówka i kucharka. Mężczyzna, pan domu, zapewnia im dostatnie życie i stabilizację, ale czy sprosta ich wszystkim problemom, kompleksom, frustracjom, oczekiwaniom, podejrzeniom, dążeniom, ambicjom, słabościom, marzeniom, tajemnicom, wzajemnym zależnościom? A jeśli nie sprosta, to może należałoby pozbyć się go, zlikwidować, unicestwić. Tylko która z ośmiu kobiet byłaby zdolna do takiego czynu? Okazuje się, że każda, bo każda ma powód. Każda ma alibi i każda skrywa jakiś sekret. Chociaż żyją obok siebie, wcale się nie znają. Kobiety próbują same rozwiązać zagadkę, zaczynają prowadzić pasjonującą grę, pełną zaskakujących zwrotów, błyskotliwych ripost i kąśliwych uwag. Śmierć pana domu wyzwoliła w nich emocje, nie muszą już ukrywać złości, miłości, pragnień, nienawiści, słabości. Obnażają swoje prawdziwe oblicza. W ciągu jednej nocy dowiadują się o sobie wszystkiego... A rozwiązanie zagadki będzie naprawdę nieoczekiwane.

Niewiele sztuk daje tak duże szanse zaprezentowania aktorskich możliwości całemu występującemu zespołowi, jak "Osiem kobiet". Przy tym, jak już tytuł wskazuje, są to role kobiece, w które bynajmniej nie obfituje dramaturgia światowa. Utwór ma fabułę kryminalną z pewnymi elementami komediowymi. Każda z pań jest podejrzana o dokonanie zabójstwa jedynego w domu mężczyzny - i każda, przynajmniej na chwilę, staje się detektywem. Prawdy długo nie udaje się wykryć, albowiem każda z pań kłamie, każda ma coś - nawet jeśli nie zabójstwo - na sumieniu. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż każda z postaci jest jedyna w swoim rodzaju, każda stanowi odrębny typ charakterologiczny, każda ma specyficzne przyzwyczajenia i nawyki, co sprawia, że spektakl jest barwny, wartki i - mimo niewielkich ambicji dramaturgicznych - interesujący.

W spektaklu w Teatrze im. Norwida zobaczymy, jak rozwiązują kryminalna zagadkę panie: Elwira Hamerska-Skórecka, Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Anna Ludwicka-Mania, Małgorzata Osiej-Gadzina oraz gościnnie - Zuzanna Łuczak.

Kolejne spektakle: 7 stycznia o godz. 18.00, 11 i 12 stycznia o godz. 19.00, 14 stycznia o godz. 18.00, 16 i 17 lutego o godz. 19.00 i 18 lutego o godz. 18.00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji