Artykuły

Nowy Jork. Filmy Lecha Majewskiego w MOMA

Od 3 do 14 maja w nowojorskim Museum of Modern Art można będzie oglądać retrospektywę twórczości Lecha Majewskiego.

Majewski, reżyser teatralny i filmowy po łódzkiej Filmówce, poeta, prozaik i malarz mieszkający w Wenecji, pokaże w MOMA swoje filmy: "Ewangelia według Harry'ego", "Pokój saren", "Rycerz", "Angelus", "Ogród rozkoszy ziemskich", "Basquiat" (według scenariusza Majewskiego, w reż. Juliana Schnabla) i "Wojaczek". - Retrospektywę zaproponował mi kurator MOMA Larry Kardish. On uważa, że moje filmy zapowiedziały wyrafinowany wideo-art, jaki dziś robi Matthew Barney - mówi "Gazecie" Majewski.

Majewski (ur. w 1953 r. w Katowicach) zasłynął m.in. wystawieniem "Odysei" na barce na Tamizie w Londynie (1982); wyreżyserował też operę "Król Ubu" Krzysztofa Pendereckiego w Teatrze Wielkim w Łodzi (1993). Ostatnio nakręcił "Ogród rozkoszy ziemskich" [na zdjęciu] według własnej powieści "Metafizyka" (2004).

Na otwarcie wystawy artysta przygotowuje światową premierę "Krwi poety" wyprodukowanej przez MOMA, łódzką galerię Atlas Sztuki, łódzkie studio filmowe Opus Film i katowicki Supra Films. - To 33 wideo-arty, które są osobnymi całościami, ale można je również pokazać w formie fabularnej. Najbliższy mi jest wymiar przestrzenny, czyli równoczesna prezentacja wszystkich. Widz wchodzi w świat młodego poety z zakładu psychiatrycznego i z otwartej całości tworzy własną podróż - opowiada reżyser.

W Nowym Jorku projekcja obejmie 27 wideo trwających łącznie 100 minut. Majewski kręcił je w Nowym Jorku, Budapeszcie i Wenecji. W Łodzi filmy będą prezentowane symultanicznie i będzie ich więcej - aż 33. Od 19 maja "Krew poety" będzie pokazywał Atlas Sztuki.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji