Artykuły

Roman Brandstaetter Król i aktor

godz. 20.20 program 1

Roman Brandstaetter, dramaturg, prozaik, wytrawny tłumacz Szekspira uzyskał popularność przede wszystkim jako autor sztuk teatralnych. Główny trzon jego dorobku scenicznego stanowią utwory historyczne, nierzadko oparte na wątkach biograficznych: "Powrót syna marnotrawnego" (rzecz o Rembrandcie), "Noce narodowe" (o Mickiewiczu i Towiańskim), "Znaki wolności" (Napoleon i Sułkowski), "Kopernik" oraz właśnie "Król i aktor", gdzie głównymi postaciami są król Stanisław August Poniatowski i Wojciech Bogusławski, twórca sceny narodowej.

Ale Brandstaetter nie tropi prawdy historycznej z dokładnością pedanta. Wydarzenia z przeszłości ogląda oczyma człowieka współczesnego, toteż jego bohaterowie, mimo kostiumu z epoki, noszą znamiona ludzi naszego czasu. Dramaty Brandstaettera charakteryzuje walor poetycki, przepojone są nastrojowością i liryzmem, często nie pozbawionym patosu.

"Król i aktor" należy do czołowych i chyba najczęściej grywanych w teatrach utworów scenicznych Brandstaettera: inscenizacja prapremierowa w r. 1952 doczekała się ponad trzystu przedstawień w warszawskim Teatrze Kameralnym. Wznowione obecnie widowisko telewizyjne zrealizował reżysersko w 1974 r. w Katowicach IGNACY GOGOLEWSKI, który też wystąpi w roli Wojciecha Bogusławskiego; króla Stanisława Augusta gra CZESŁAW WOŁŁEJKO.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji