Artyści z Małopolski powalczą o Paszporty Polityki
Ich laureatami są najwybitniejsze postaci ze świata kultury współczesnej. W tym roku Paszporty Polityki zostaną wręczone w siedmiu kategoriach: filmu, teatru, literatury, sztuk wizualnych, muzyki poważnej i popularnej oraz kultury cyfrowej. Szansę na zdobycie prestiżowego wyróżnienia ma aż pięcioro artystów pochodzących z Małopolski.
Film
Piotr Domalewski
Krytyka filmowa mówi o nim zgodnie: - to jedno z największych filmowych odkryć 2017 roku. Piotr Domalewski, bo o nim mowa, to bez wątpienia najgłośniejsze nazwisko ostatniego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Jego "Cicha noc" - pełnometrażowy debiut reżyserski podbiła serca widzów. Co Domalewskiego łączy z Krakowem? Uczelnia. Reżyser z wyróżnieniem ukończył bowiem tutejszą Państwową Wyższą Szkołę Teatralną.
Domalewski o Paszport Polityki powalczy z Jagodą Szelc, debiutującą świetną, feministyczną "Wieżą. Jasny dzień" oraz z Pawłem Maśloną, z którym współpracował na planie "Demona" Marcina Wrony. W jego "Ataku paniki" zagrała plejada aktorów Teatru Starego z Dorotą Segdą, Małgorzatą Hajewską, Ewą Kaim i Romanem Garncarczykiem na czele.
Teatr
Michał Borczuch
Nominowany do nagrody Michał Borczuch to ulubieniec krakowskiej publiczności teatralnej. Jego spektakl "Wszystko o mojej matce" wystawiany na deskach nowohuckiej Łaźni Nowej wygrał zeszłoroczną edycję Boskiej Komedii.
W tym roku, do konkursu tego festiwalu nominowany jest jego kolejny projekt - "Zew Cthulhu". Równolegle, na deskach TR Warszawa Borczuch wystawia "Moją walkę" powstałą na podstawie bestsellerowego dzieła Karla Ove Knausgarda.
To czwarta nominacja Borczucha do statuetki. Czy tym razem wyróżnienie przekuje się na statuetkę?
Borczuch o statuetkę powalczy z Cezarym Tomaszewskim oraz duetem: Maciejem Łubieńskim i Michałem Walczakiem, autorami "Pożaru w Burdelu".
Muzyka Popularna
Zespół Hańba!
"Nasz zespół opisuje rzeczywistość międzywojnia. Ale czasem bywa tak, że literatura i muzyka opisują współczesność, mimo że nie o niej opowiadają. I wcale nie cieszymy się z tego powodu. Wręcz przeciwnie - jest nam przykro. To źle świadczy o naszych czasach" - mówili "Wyborczej" muzycy z zespołu Hańba!
Band, powstały w Krakowie w 2011 roku, przypomina podwórkową kapelę z lat międzywojnia. W swoich klipach korzystają z miejskiej przestrzeni, jeszcze bardziej wpisując się z rytm miasta. Jak mówi nominujący ich Rafał Księżyk: - ze swymi drapieżnymi tekstami doskonale wpisują się we współczesne polskie realia, chciałoby się dodać: niestety".
Konkurentami Hańby! jest Marek Pędziwiatr, jazzman i Stefan Wesołowski, który tworzy muzykę do spektakli teatralnych, filmów i instalacji artystycznych.
Sztuki Wizualne
Norman Leto pochodzi z Bochni. 2017 rok to dla niego moment przełomowy; ukończył on bowiem swój filmowy projekt, którym zajmował się przez ostatnich kilka lat. "Photon", bo o nim mowa, to przełamująca konwencje gatunkowe hybryda filmu popularnonaukowego, sci-fi i artystycznej instalacji wideo.
W styczniu 2018 roku ukaże się jego książka "Detoks" będąca zapisem niezwykłej i wielkiej przyjaźni młodego wówczas Normana Leto ze starszym od niego o dwa pokolenia Zdzisławem Beksińskim.
Leto powalczy o Paszport Polityki z "kaskaderem polskiej sztuki krytycznej", jak pisze o nim Iwo Zmyślony, Łukaszem Surowcem oraz Ewą Axelard.
Kultura cyfrowa
Cyberpunkowy klimat, futurystyczna podróż do Krakowa roku 2084 j i świat rodem z "Łowcy Androidów" - tak w skrócie można opisać grę "Observer" krakowskiego studia Bloober Team.
Jak pisze o nich "Polityka": "to przykład sukcesu, który powinien dać do myślenia każdemu początkującemu twórcy gier w Polsce". "Observer" to bowiem coś zupełnie nowego na rynku cyberpunka i pójście krok dalej w technikach narracyjnych gier wideo.
- Długo myśleliśmy, czego na rynku jeszcze nie było. Doszliśmy do wniosku, że bardzo dobrym tematem jest granica człowieczeństwa. Czy to, że nie rozstajemy się z telefonem i ciągle sprawdzamy SMS-y i maile oznacza, że jeszcze jesteśmy ludźmi, czy już częścią maszyny? Stworzyliśmy pierwszy horror cyberpunkowy, czyli horror, który nie straszy odbiorców krwią i wampirami. Bo człowiek z zasady nie boi się wampirów. Za to strach wywołuje coś, co czai się za naszymi drzwiami, a nie wiemy, co to takiego - tłumaczył "Wyborczej" Piotr Babieno, prezes zarządu Bloober Team.
Nominacje do Paszportu Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa otrzymali również The Farm 51 z Gliwic oraz warszawskie studio Acid Wizards.
Paszporty Polityki przyznawane są także w kategorii Literatura, gdzie nominowani zostali: Anna Cieplak za "Lata powyżej zera", Marcin Wicha za głośny esej "Rzeczy, których nie wyrzuciłem i Paweł Sołtys - muzyk tworzący pod pseudonimem Pablopavo, który w tym roku wydał zbiór opowiadań "Mikrotyki".
Muzyka poważna to druga kategoria, w którym nie znajdziemy Małopolan. O statuetkę powalczą: Joanna Freszel, Artur Zagajewski oraz Piotr Sałajczyk.
25. rozdanie Paszportów Polityki odbędzie się 9 stycznia 2018.