Artykuły

Poznań. Verba Sacra Biblia 3.0 - Księga Kapłańska

10 grudnia o godz. 17 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu usłyszymy Księgę Kapłańską w wykonaniu Michała Chorosińskiego, niegdyś laureata Grand Prix Konkursu Verba Sacra 2002, obecnie aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu.

W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 10 grudnia w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Kapłańskiej. Według ks. prof. Janusza Nawrota, autora przekładu i komentatora - nawet najpoprawniej sprawowany kult nie znajdzie upodobania w oczach Bożych, jeśli nie będzie wsparty moralnością bez zarzutu, całkowicie adekwatną do nieskończonej czystości, świętości i sprawiedliwości Boga, oraz wielkości zaszczytu, jakiego dostępujemy stając się Jego uczniami.

Cały ciąg nakazów i zakazów moralnych, wypowiadanych w sposób apodyktyczny, nieznoszący sprzeciwu czy dyskusji, uświadamia, jak bardzo zależy Bogu na całkowitej zgodności między obrzędami, w których uczestniczymy minimum raz na tydzień, w dzień Pański, a postępowaniem, budowanym na dekalogu i innych postulatach moralnych. Bóg absolutnie nie przejdzie do porządku dziennego nad rozbieżnością między oddawaną Mu liturgicznie czcią a koniecznością potwierdzania Jego woli w życiu codziennym. Taki rozdźwięk grozi wręcz każdemu z nas, gdy zbyt często i bezmyślnie oddzielamy w naszym życiu zwłaszcza uczestnictwo we mszy św. od Dekalogu. Gdy usłyszymy listę jednoznacznie wyrażonych Bożych żądań pod adresem Jego ludu, uzmysławiajmy sobie nie tylko samą zależność wartości liturgii od wierności Jego przykazaniom, lecz całkowity i bezwzględny prymat moralności nad kultem.

Księgę Kapłańską usłyszymy w wykonaniu Michała Chorosińskiego, niegdyś laureata Grand Prix Konkursu Verba Sacra 2002, obecnie aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Stroińska - Sierant /fortepian, kompozycje/ z zespołem.

Będzie to 184 premiera Verba Sacra.

***

Niedziela 10 grudnia godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji