Chiny. Polscy artyści w ramach festiwalu Polskie Kręgi Sztuki
Od występu jazzowej grupy Oleś Brothers & Antoni Gralak w poniedziałek rozpoczęła się seria koncertów, wykładów i warsztatów polskich twórców w chińskim mieście Changsha. Program jest elementem drugiej edycji festiwalu Polskie Kręgi Sztuki w Chinach.
- Występ polskich jazzmanów wypełnił salę koncertową na Hunańskim Uniwersytecie Pedagogicznym - powiedział PAP dyrektor festiwalu Wojciech Majewski.
W ramach drugiej edycji Polskich Kręgów Sztuki w Chinach, w Pekinie i innych chińskich miastach odbywają się wystawy polskiego plakatu "Znamiona czasu - polski plakat współczesny" oraz "Obojętność zakazana! Warszawa i inne tematy" z kolekcji galerii plakatu AMS. Można również oglądać fotografie twórców ze Szkoły Filmowej w Łodzi na ekspozycji zatytułowanej "W tej sekundzie jesteśmy jednym z nieskończonością".
We wtorek w Changshy wystąpi pianista Grzegorz Niemczuk, a 20 grudnia jego występ w Pekinie zwieńczy tegoroczny festiwal.
W Changshy, stolicy prowincji Hunan, przez cały tydzień będą się odbywały wykłady i warsztaty polskich artystów i ekspertów, m.in. w dziedzinie projektowania graficznego, gier wideo, muzyki klasycznej i jazzowej.
W kilku chińskich miastach, m.in. w Chińskim Archiwum Filmowym w Pekinie, prezentowane są dzieła wybitnych polskich reżyserów, w tym Andrzeja Wajdy. Nowością w porównaniu do zeszłorocznej edycji są wykłady specjalistów z polskiej branży gier wideo, która szuka sposobów zwiększenia swojej obecności na największym rynku takich gier na świecie.
Celem festiwalu jest "pokazywanie wrażliwości Polaków na niektóre rzeczy, którymi możemy się pochwalić" - wyjaśnił Majewski. Według niego wydarzenia w ramach festiwalu urozmaicą wizerunek Polski w Chinach, co może się również przełożyć na zwiększone kontakty biznesowe.
- Co dla mnie osobiście miłe, to że wszyscy są pod wrażeniem wysokiego poziomu artystycznego - powiedział w rozmowie z PAP. - To jest chyba najważniejsze, że można tak daleko, z tak inną od naszej kulturą komunikować się przez sztukę - dodał.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Kręgi Sztuki, a patronat honorowy nad programem objął polski Sejm, Marszałek Senatu, MSZ oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.