Artykuły

Maria Fołtyn: Z radomskiej oficyny do światowych sal operowych

Maria Fołtyn - znakomita polska śpiewaczka i reżyserka operowa, założycielka i prezes Towarzystwa Miłośników Muzyki Moniuszki urodziła się 28 stycznia 1924 w Radomiu. Zmarła pięć lat temu - 2 grudnia 2012 roku w Warszawie.

W swoim rodzinnym mieście spędziła dzieciństwo i młodość. Tam ukończyła Zakłady Naukowe Marii Gajl. Na przekór ojcu, który naśmiewał się z jej marzeń o śpiewaniu, naukę w tym kierunku rozpoczęła w 1945 roku w oddziale Gdańskiego Instytutu Muzycznego w Gdańsku-Wrzeszczu, który ukończyła w 1948 roku. Wspierała ją matką, która wierzyła w jej talent.

Studia wokalne podjęła w Katowicach pod kierunkiem Adama Didura, a potem w Sopocie pod kierunkiem Ludwiga i Wandy Hendrichów. W 1949 w Gdańsku ukończyła studio muzyczno-dramatyczne Iwo Galla.

Po przeprowadzeniu się do stolicy uczyła się u Ady Sari, a w późniejszych latach u Giulii Tess w Vercelli i u W. Baumlera w Lipsku.

W 1949 roku w zastępstwie chorej solistki zadebiutowała rolą Halki na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu. Jej debiut porównywano z historyczną kreacją Wiktorii Calmy, która w 1945 r. wystąpiła w pierwszym powojennym polskim spektaklu operowym. Podczas szóstego przedstawienia w Operze Bałtyckiej została zauważona przez Zdzisława Górzyńskiego, który zaproponował jej angaż w Operze Warszawskiej, gdzie została solistką.

W stolicy debiutowała rolą Balladyny w operze Goplana.

Gdy ten angaż straciła, pod swoje skrzydła przygarnęła ją Opera w Lipsku. W latach 1965-1967 występowała w teatrach operowych Republiki Federalnej Niemiec.

Po powrocie do Polski w latach 1967-1970 była solistką Teatru Wielkiego w Łodzi. W tym czasie, mając już 45 lat została... studentką. Zdała na Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po zdobyciu dyplomu zaangażowała się w popularyzowanie twórczości Stanisława Moniuszki na całym świecie. Reżyserowała "Halkę" w wielu krajach, m.in. na Kubie i w Turcji oraz "Straszny dwór" w Bukareszcie.

W latach 1978-1998 była dyrektorką artystyczną Festiwalu Moniuszkowskiego. W 1988 roku założyła Towarzystwo Miłośników Muzyki Moniuszki i została jego prezesem.

Jej życie prywatne nie było udane, dwa małżeństwa nie przyniosły jej szczęścia. Może dlatego, że sama jako młoda dziewczyna walczyła o swoje marzenia, była protektorką młodych talentów.

Zmarła wskutek komplikacji po udarze mózgu. Pochowano ją na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Jej arie Aidy i Halki przeszły do historii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji