Artykuły

Warszawa. Wystawa "Pągowski w operze"

W związku z 40-leciem twórczości artystycznej Andrzeja Pągowskiego, Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprasza na wyjątkową ekspozycję prac tego artysty. Wystawa "Pągowski w operze" będzie miała miejsce w Salach Redutowych, a widzowie spektakli będą mogli zobaczyć ją już od 15 grudnia. Dla gości z zewnątrz czynna będzie od poniedziałku do środy w godz. 10.00 - 18.00.

Pągowski to autor tysięcy rysunków, setek portretów, dziesiątek okładek, ilustracji, kilku scenografii, scenariuszy, murali. Przede wszystkim jednak plakacista, mający w swym dorobku około tysiąca trzystu plakatów: teatralnych, operowych, muzycznych, głównie jednak filmowych. Jego twórczość przypomina o najlepszych czasach Polskiej Szkoły Plakatu, która nauczyła go fundamentalnych zasad, czyniących z plakatu przemyślane dzieło sztuki, zrodzone z indywidualnej wizji artysty i dogłębnej znajomości desygnatu. Dzieło, które zmusza do refleksji, stanowi pretekst do dialogu, kusi tajemnicą, a przede wszystkim unikając dosłowności, daje możliwość interpretacji. Na wystawie będzie można zobaczyć kilkadziesiąt plakatów, które artysta stworzył na przełomie dziesięcioleci. Nie tylko teatralnych, ale też festiwalowych. Jednym z dzieł, pokazanych na ekspozycji, będzie powstały w 1982 roku plakat do sztuki Michaiła Bułhakowa - "Uśmiech Wilka", który Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMA w Nowym Jorku umieściło wśród stu najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej, należących do jego kolekcji.

Wystawie towarzyszyć będzie katalog, zawierający wszystkie eksponowane plakaty, informacje o ich autorze oraz obszerny wywiad z artystą. Tych, którzy będą chcieli dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury dostępnej już na rynku książki, autorstwa jubilata i Doroty Wellmann "Być jak Pągowski" (Wyd. Agora).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji