Przed premierą spektaklu "1946"
Teatr im. Stefana Żeromskiego w sobotę, 16 grudnia zaprosi na premierę spektaklu "1946". Zanim jednak to nastąpi, teatr proponuje kilka spotkań na których będzie mowa o tragicznych wydarzeniach z 4 lipca 1946 roku, kiedy w Kielcach w wyniku pogromu zamordowano 42 Żydów.
Autor sztuki "1946" Tomasz Śpiewak mówi, że jego zamiarem nie jest wskazywanie winnych. - Bliższy mi jest gest zaproszenia do rozmowy - zauważa. Wprowadzeniem w tematykę sztuki będzie projekcja filmu dokumentalnego Michała Sierleckiego i Krzysztofa Banacha "Pogrom w Kielcach", który przybliża genezę tamtych zdarzeń i zarysowuje tło historyczne powojennych Kielc. Spotkanie w Muzeum Dialogu Kultur 7 grudnia o godzinie 17 będzie wstępem do rozmowy na temat wydarzeń, które do dziś naznaczają Kielce i ich mieszkańców. Swoimi wspomnieniami podzieli się także gość specjalny - Marek Cecuła, światowej sławy artysta ceramik, dla którego pogrom jest bolesnym osobistym przeżyciem.
Kolejne spotkanie tym razem w siedzibie teatru odbędzie się 10 grudnia (niedziela) o godzinie 17. Gościem będzie Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. 17 grudnia (niedziela) po spektaklu "1946", który rozpocznie się o godzinie 19, w ramach Dyskusyjnego Klubu Teatralnego rozmowę z twórcami poprowadzi Mike Urbaniak.