Artykuły

Gdańsk. "Ryszard III" z Budapesztu otworzy Tydzień Węgierski

W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpoczyna się dzisiaj się kolejna odsłona cyklu Teatru Europy. Tym razem nad morzem prezentują się artyści z Węgier.

Cykl Teatry Europy organizowany jest w Gdańsku od 2014 roku. W tym czasie widzowie mogli oglądać m.in. popisy artystów z Ukrainy, Niemiec czy Litwy. Współorganizatorem wydarzeń w ramach Tygodnia Węgierskiego w GTS jest Węgierski Instytut Kultury im. Balinta Balassiego w Warszawie, który jest również organizatorem wydarzeń podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce, trwającego do końca 2017 roku.

Teatralne doznania

W ramach bieżącej edycji wydarzenia publiczność będzie miała szansę obejrzeć najciekawsze spektakle z węgierskich teatrów. Całość rozpocznie się 30 listopada pokazem spektaklu "Ryszard III" [na zdjęciu] z Teatru Narodowego w Budapeszcie. Kolejne dni to kolejne ważne spektakle. 1 grudnia Teatr Nowy z Poznania zaprezentuje spektakl "Porno" oparty na tekście Andrása Visky'ego. Teatralną opowieść o wolności reżyseruje Cezi Studniak, na scenie pojawi się Edyta Łukaszewska. - Dla mnie ta historia jest o poszukiwaniu wolności i o tym, że totalitaryzm jest stanem umysłu pełnym lęku przed nieistniejącym zagrożeniem. Szukam odpowiedzi, czym jest wolność i jakie ma znaczenie dla mnie. Moja bohaterka zdaje się wiedzieć o niej więcej. Zapraszam naszych widzów i wszystkich, którzy chcą wybrać się z nami w podróż w poszukiwaniu wolności. Nasz spektakl dedykuję mojej Mamie, dla której Wolność była zawsze najdroższą wartością - mówi o spektaklu aktorka.

Mówić tańcem

3 grudnia na gdańskiej scenie zaprezentują się aktorzy z The Symptoms, kolektywu performerskiego skupionego wokół tancerki i choreografki Reki Szabo. W swoim spektaklu opowiedzą o dwojgu ludzi, których życie całkowicie się zmienia po spędzonej razem nocy. - Spektakl inspirowany jest wierszem Sándora Weöres o tym samym tytule, czyli niczym nieskrępowaną i nieobliczalną poetycką wizją. Staje się on swego rodzaju idiomem lingwistycznym odtworzonym na scenie, którego tłem są obrazy, rysunki i animacje tworzone przez Ildikó Mezei i Évę Taskovics - mówią organizatorzy wydarzenia.

"InTime" grupy Compagnie Pal Frenak to kolejna teatralna propozycja w ramach Tygodnia Węgierskiego. Spektakl teatru tańca to opowieść o "samotności, pożądaniu, miłości, kontakcie fizycznym, przemocy, sile, uległości, posiadaniu, szczerości, obłudzie" - czyli o człowieku jako takim. Choreografię przygotował węgierski tancerz Pál Frenák.

Co więcej?

Ostatnia teatralna propozycja tego tygodnia to spektakl "Great Sound in the Rush" zrealizowany w formie opera semiseria, czyli opera półpoważna. Przedstawienie przygotowała grupa teatralna Maladype Szinház.

Ale Tydzień Węgierski to nie tylko ważne i ciekawe spektakle teatralne. To też wydarzenia towarzyszące: pokazy filmowe, wernisaże, koncerty czy spotkania. Wszystkie skupione wokół bogatej i różnorodnej kultury węgierskiej. W Gdańsku będzie można zobaczyć m.in. filmy "Syn Szawła" czy "Dusza i ciało".

Piątek, sobota, niedziela, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, 1, 2, 3, 4, 5, 6 grudnia, godz. 17.30, Tydzień Węgierski

Gdański Teatr Szekspirowski, Gdańsk, ul. Bogusławskiego 1, IKM, Gdańsk, ul. Długi Targ 39/40, bilety: 5-60zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji