Artykuły

VIII Telewizyjny Festiwal Teatralny

5 lipca (poniedziałek), Maksym Gorki: JEGOR BUŁYCZOW I INNI; reżyseria: Feliks Żukowski, scenografia: Władysław Daszewski. Teatr im. Stefana Jaracza, Łódź.

Tegoroczny telewizyjny festiwal teatralny otworzy jeden z czołowych dramatów Maksyma Gorkiego, pisarza, który należy już od dawna do grona klasyków dwudziestowiecznej literatury. "Jegor Bułyczow" zajmuje trwałe i znaczące miejsce w teatralnym repertuarze. Jest to dramat mocny w wyrazie, jednoznaczny w swoich społecznych konstatacjach, nasycony wiedzą o ludziach i o życiu przedrewolucyjnej Rosji. Stanowi wspaniałe zadanie dla teatru, zarówno dla reżysera, jak i aktorów, którzy znajdują w nim znakomicie napisane, mocne i bogate role. "Jegor Bułyczow" posiada, także i u nas, rozległą tradycję teatralną. Tytułową rolę grało wielu wybitnych aktorów, przypomnijmy tylko wspaniałą kreację Władysława Krasnowieckiego. Sięgnął teraz po nią Feliks Żukowski znany aktor i reżyser od lat związany z Łodzią. Przedstawienie, które wyreżyserował spotkało się z dużym uznaniem krytyki, przede wszystkim dzięki aktorskim osiągnięciom Feliksa Żukowskiego, Ewy Mirowskiej, Hanny Małkowskiej, Alicji Zomer. Scenografię do tego przedstawienia opracował wybitny scenograf Władysław Daszewski.

12 lipca (poniedziałek) Aleksander Ścibor-Rylski: BLISKI NIEZNAJOMY; reżyseria: Joanna Koenig; scenografia: Stanisław Bąkowski. Teatr Kameralny, Warszawa.

"Bliski nieznajomy", sztuka Aleksandra Ścibora-Rylskiego, pisarza, znanego scenarzysty i reżysera filmowego, przeszła przez wiele scen, grana z dużym powodzeniem, żywo była przyjmowana przez widzów. W jednej z recenzji nazwano "Bliskiego nieznajomego" "sztuką na dzień powszedni". Mówi ona o trudnościach porozumienia się dwojga ludzi, o przemianach, jakie zachodzą we współczesnej obyczajowości. W spektaklu występują Jadwiga Barańska i Henryk Boukołowski.

23 lipca (piątek) John Patrick: KAŻDY KOCHA OPALĘ; reżyseria: Franek Michalik, scenografia: Marcin Wenzel. Teatr Ziemi Opolskiej.

"Każdy kocha Opalę", sztuka współczesnego amerykańskiego autora, w ostatnich dwóch sezonach należała do bardziej popularnych pozycji w repertuarze naszych teatrów. Jest to sztuka o brzydkiej, biednej i starej kobiecie, która żyje ze zbierania odpadków. Bohaterka stanowi uosobienie dobroci, wyrozumiałości i tzw. gołębiego serca i stąd emanujący ze sztuki klimat dobroci, serdeczności i życiowego optymizmu, "Jak się ma przyjaciół - twierdzi Opala - to nie potrzeba pieniędzy", albo: "Zawsze mówię, że gdy się coś nie uda za pierwszym razem, musi się udać za drugim". Główna rola daje wykonawczyni duże pole do popisu i satysfakcji, znakomity, bogaty materiał dramatyczny o komediowych elementach. W Teatrze Ziemi Opolskiej kreuje Opalę Ewa Frąckiewicz.

26 lipca (poniedziałek) Stefan Żeromski: UCIEKŁA MI PRZEPIÓRECZKA; reżyseria: Adolf Chronicki, scenografia: Anna Szeliga. Teatr Dramatyczny - Wałbrzych.

Minęło już prawie pół wieku od prapremiery tej sztuki (1925 r.) a wciąż stanowi ona niezmiernie interesujący materiał twórczy. Dramat ten jest tak istotny i tak znaczący w naszej literaturze, naszym teatrze i szerzej - naszej kulturze, że winien być stale obecny w repertuarze teatrów i prezentowany nowym wciąż kręgom widzów. W roił Przełęckiego wystąpi Adolf Chronicki.

30 lipca (piątek) Hans Krendlesberger: ZADANIE; reżyseria: Romana Próchnicka; scenografia: Teresa Ponińska. Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków.

Autor tej sztuki, współczesny austriacki pisarz, tak wyjaśnia swoje twórcze zamierzenia: "W "Zadaniu" pragnąłem pokazać dzień powszedni tak zwanych "małych" panienek biurowych. Wszystkich tych sympatycznych i miłych pań, które w dwudziestym roku życia radośnie rozpoczynają pracę w biurze lub przedsiębiorstwie i - po na pozór wypełnionym życiu - opuszczają je jako zgorzkniałe stare panny. Wiele takich dramatów widziałem. Jest to ogólnie rzecz biorąc sztuka smutna, lecz należałoby ją bardzo wesoło zagrać". A więc tragikomedia upływającego czasu i życia, trawionego na absurdalnie bezużytecznym zajęciu, spędzonego na wzajemnych walkach dwóch istot wyobcowanych ze świata.

Spektakl Teatru Starego został wysoko oceniony i uznany za jeszcze jedno osiągnięcie tej sceny, zajmującej tak wybitną pozycję w naszym życiu teatralnym. W "Zadaniu" wystąpią Romana Próchnicka i Halina Słojewska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji