Artykuły

Gdańsk. Męska dominacja w konkursie Młodych Twórców Kultury 2017

Aktor, grafik, animator i miłośnik Gdańska oraz zespół jazzowy - po raz 18. przyznano Nagrodę Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. Nagrodzono Michała Jarosa, Kamila Kocurka i Klaudiusza Grabowskiego. Głosami czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" nagrodę otrzymał zespół Algorhythm.

- Chciałbym pogratulować wszystkim nominowanym. 18. raz będę wręczał tę nagrodę, ma ona w sobie dojrzałość - powiedział prezydent Paweł Adamowicz na gali wręczenia Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury, która w piątek (24 listopada) odbyła się w klubie Żak. - Marzy mi się Gdańsk, Polska, w którym każdy będzie miał do siebie szacunek, gdzie ludzie będą widzieli w drugim człowieku talent, będą dawali sobie szansę. Wy, drodzy artyści, jesteście dla nas przewodnikami po świecie estetyki i dobra. Na was liczny w budowie Gdańska jako miasta ludzi szczęśliwych i szanujących się - zwrócił się do nominowanych prezydent Paweł Adamowicz.

Nagroda dla Młodych Twórców Kultury przyznawana jest od 2000 roku reprezentantom wielu dziedzin twórczości kulturalnej, którzy nie ukończyli 35. roku życia. W latach poprzednich tytuł ten otrzymali Dorota Nieznalska, Grzegorz Kwiatkowski, Szymon Wróblewski czy Adam Darski, a w zeszłym roku trzej wybitni muzycy: kompozytor i pianista Kamil Piotrowicz, kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i autonomicznej Wojciech Frycz oraz altowiolista Krzysztof Komendarek-Tymendorf nagrodzony zarówno przez kapitułę, jak i przez czytelników "Wyborczej".

W tym roku nagroda została przyznana po raz 18., a wśród nominowanych było 16 młodych twórców i jeden zespół, w skład którego wchodzi pięcioro wybitnych muzyków. Kapituła nominowała aktorów Teatru Wybrzeże Piotra Biedronia i Michała Jarosa [na zdjęciu], artystów Alicję Buławkę-Fankidejską, Kamila Kocurka, Martynę Jastrzebską i Dianę Rönnberg, filmowców Michała Miziarskiego i Macieja Wiktora, muzyka i fotografa Rafała Wojczala, tancerkę baletową Wiktorię Patok, historyka i animatora kultury Klaudiusza Grabowskiego oraz muzyków Kamila Cieślika, Tomasza Chyłę, Arnauda Kamińskiego, Rafała Kłoczko, Ignacego Jana Wiśniewskiego oraz zespół Algorhythm w składzie Emil Miszk, Piotr Chęcki, Szymon Burnos, Krzysztof Słomkowski i Sławek Koryzno.

Trzech z czterech laureatów wybrała kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli uczelni artystycznych, mediów, Urzędu Miejskiego i laureatów ubiegłorocznej edycji konkursu. Oceniali oni osiągnięcia artystyczne kandydatów, szczególnie te z ostatnich dwóch lat. Czwartego laureata, w drodze głosowania, wybrali czytelnicy "Gazety Wyborczej Trójmiasto".

Mężczyźni dominowali

W tym roku, podobnie jak w roku poprzednim, nagrody trafiły w ręce mężczyzn. Decyzją Kapituły nagrodę otrzymali aktor Teatru Wybrzeże Michał Jaros, historyk, animator kultury i miłośnik Gdańska Klaudiusz Grabowski oraz grafik i pedagog Kamil Kocurek. Nagrody zwycięzcom wręczył Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Zupełnie się tej nagrody nie spodziewałem, jestem zaskoczony. Dawno do teatru ta nagroda nie trafiła. Dziękuje reżyserom, dzięki którym mogłem wykreować role za które tę nagrodę dostałem, dziękuję moim kolegom oraz szefostwu teatru, które mnie do Gdańska zaprosiło - mówił zaskoczony Michał Jaros.

Jaros z gdańskim Wybrzeżem związany jest od 2012 roku. Jest absolwentem łódzkiej szkoły filmowej, a pierwsze lata po studiach spędził w krakowskim Teatrze Bagatela. Ma w dorobku długą listę kreacji i bardzo często pojawia się w głównych rolach. Tak było choćby w przypadku "Płatonowa" - za tę rolę otrzymał nagrodę indywidualną na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Tak było też w przypadku "Broniewskiego", gdzie współtworzył tytułową postać - zagrał poetę w latach młodości. Za tę rolę zdobył nominację do nagrody miesięcznika "Teatr". Można go zobaczyć także w takich spektaklach jak: "Mapa i terytorium", "Portret damy", "Wesołe kumoszki z Windsoru" i "Zakochany Szekspir". Ma opinię aktora wszechstronnie uzdolnionego, który sprawdza się doskonale w rolach komediowych oraz dramatycznych.

Statuetkę odebrał również Klaudiusz Grabowski. Grabowski jest historykiem sztuki, animatorem kultury, autorem tekstów naukowych i popularnonaukowych. Jest gdańszczaninem i w swojej aktywności porusza różne aspekty historii oraz kultury miasta. Ma na koncie publikacje "Dekoracje architektoniczne Gdańska", "Ratusz Starego Miasta w Gdańsku", "Tajemnice gdańskich uliczek" i "Style architektoniczne Gdańska". Według jego scenariuszy odbywają się wędrówki oraz gry miejskie na terenie Trójmiasta, w czasie których ich uczestnicy poznają przeszłość i kulturowy potencjał swojego miejsca zamieszkania.

Kapituła nagrodziła również grafika i pedagoga Kamila Kocurka. - Czuję się szczególnie wyróżniony ponieważ od dwóch lat mieszkam i pracuje w Gdańsku. To także duże wyróżnienie dla grafiki, która nie zawsze jest doceniana wśród sztuk wizualnych - powiedział ze sceny Kamil Kocurek.

Artysta związany jest z Wydziałem Grafiki gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, na którym pełni funkcję asystenta. Jego prace graficzne były prezentowane na licznych wystawach międzynarodowych i krajowych, w tym indywidualnych.

Czwarta nagroda, głosami czytelników "Gazety Wyborczej Trójmiasto" trafiła do jazzowego zespołu Algorhythm. W skład kwintetu wchodzą jedni z najlepszych, i najbardziej rozchwytywanych, młodych jazzmanów Trójmiasta: Emil Miszk (trąbka), Piotr Chęcki (saksofon), Sławek Koryzno (perkusja), Szymon Burnos (instrumenty klawiszowe) i Krzysztof Słomkowski (kontrabas). Grupa ma na koncie występy na krajowych i międzynarodowych festiwalach muzycznych, są zwycięzcami IV RCK Pro JAZZ FESTIWAL, laureatami XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni i finalistami European Jazz Contest 2013. Mają na swoim koncie dwie płyty długogrające: "Segments" i "Mandala".

Michał Zienkowski odebrał nagrodę dla zespołu Algorhythm, który obecnie jest w trasie koncertowej.

Każdy z laureatów otrzymał dyplom, statuetkę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 7 tysięcy złotych.

Katalog na "osiemnastkę"

Z okazji "pełnoletności" Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury powstało wydawnictwo przypominające laureatów nagrody na przestrzeni ostatnich 18 lat. - To seria rozmów z wybranymi laureatami nagrody, którym towarzyszą wyjątkowe i specjalnie wykonane zdjęcia autorstwa Renaty Dąbrowskiej. Całość zaprojektował Adam Świerżewski - mówi Jakub Knera, odpowiedzialny za część merytoryczną wydawnictwa.

- Publikacja trochę przekornie nosi tytuł "Młodzi Twórcy Kultury", ale zbiera postacie, które otrzymały nagrodę także kilkanaście lat temu - kontynuuje Jakub Knera, który na potrzeby wydawnictwa porozmawiał m.in. z Barbarą Piórkowską, Wojtkiem Mazolewskim, Grzegorzem Kwiatkowskim, Małgorzatą Walentynowicz, Anną Miler, Dorotą Nieznalską czy Stefanem Wesołowskim. Jak mówi Knera, celem publikacji jest pokazanie różnych, ważnych dla Gdańska osób i uświadomienie, jaką drogę od otrzymania nagrody odbyli i gdzie dziś są teraz.

W tym roku Klub Żak obchodzi 60 urodziny. Paweł Adamowicz podziękował Magdalenie Renk, obecnej szefowej klubu. Przekazał jej także Medal Prezydenta Miasta. - Dziękuje za to co już zrobiłaś i co jeszcze dla nas zrobisz - powiedział Prezydent.

- Wszystko co robimy, robimy jako ekipa - mówiła Renk odbierając nagrodę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji