Artykuły

Tarnów. Aktorzy Teatru Ateneum w CSM

Spektakl "Sceny niemalże małżeńskie Stefanii Grodzieńskiej", oparty na felietonach i dialogach pisarki oraz - twórczości i piosenkach jej męża Jerzego Jurandota, zaprezentuje w Tarnowie Teatr Ateneum z Warszawy.

Przedstawienie zobaczyć będzie można w Centrum Sztuki Mościce 30 listopada o godz. 18. Przed publicznością w sali Antresola wystąpią Grażyna Barszczewska i Grzegorz Damięcki.

Widowisko Teatru Ateneum nawiązuje do tradycji najlepszego kabaretu literackiego, opartego na błyskotliwym poczuciu humoru, elegancji, celnej satyrze i ponadczasowej klasie Stefanii Grodzieńskiej. Felietony, monologi i dialogi zaczerpnięte z bogatej biografii humorystki - jak sama siebie nazywała - a także satyryczne teksty Jerzego Jurandota składają się na pełną humoru opowieść o kobiecie i mężczyźnie. A choć toczy się ona w realiach PRL-u, to obśmiewane przez autorów absurdy i nonsensy życia zachowały świeżość i aktualność. Stereotypowe sytuacje, babskie humorki, męskie przyzwyczajenia - na scenie zdają się być lekką igraszką. Wszystko opowiedziane, wyśpiewane jest z niebywałym wyczuciem i nutką ironii przez parę wspaniałych aktorów - Grażynę Barszczewską i Grzegorza Damięckiego.

- Jest tu sporo żartów abstrakcyjnych, pure-nonsensu i groteski, tak rzadko dziś obecnych w utworach, wspartych momentami refleksji i liryki - mówi o spektaklu aktorka, która jest zarazem autorką scenariusza. A jej sceniczny partner dodaje: - Grodzieńska jest świetnym obserwatorem rzeczywistości i potrafi w sposób lapidarny określić stosunki damsko-męskie od momentu narzeczeństwa do starego, wypalonego związku. Umiała nasze wady i zalety przerobić na kapitalny humor, bliski momentami skeczom Monty Pythona czy czeskiemu czarnemu humorowi.

Obok aktorskiej pary w przedstawieniu usłyszymy także głos Andrzeja Poniedzielskiego (jako Ducha Teatru), który otoczył przedsięwzięcie opieką artystyczną. Scenografia Dominiki Laskowskiej utrzymana jest w tonacji czarno-białej, przypisanej odwiecznej walce płci.

Widowisko zobaczymy w CSM jako jedno z wydarzeń ArtFest 2017.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji