Artykuły

Kielce-Kraków. "Kieł" na 7. Forum Młodej Reżyserii

17 listopada, "Kieł" wg tekstu Marcina Cecki na podstawie filmu Efthymisa Filippousa i Yorgosa Lanthimosa w reżyserii Bartosza Żurowskiego, zostanie zaprezentowany na 7. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie.

Forum jest przeglądem prac studentów reżyserii polskich publicznych uczelni teatralnych. Służy poszerzaniu wiedzy o dokonaniach w dziedzinie sztuki teatru i dialogowi pomiędzy kolejnymi pokoleniami twórców. Jest także okazją do dyskusji, przestrzenią spotkania twórców, artystów i krytyków. Stanowi platformę wymiany doświadczeń, metod kształcenia młodych reżyserów oraz ich promocję. Przegląd jest organizowany od 2011 roku przez krakowską Akademię Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego.

"Kieł" miał premierę w 2016 roku. Spektakl, na mocy porozumienia, jakie Teatr zawarł z krakowską Państwową Wyższą Szkołą Teatralną, wyreżyserował - wtedy jej student - Bartosz Żurowski.

***

Inspiracją dla powstania spektaklu jest grecki film o tym samym tytule. W "Kle" Lanthimosa obserwujemy zamkniętą jednopokoleniową grecką rodzinę, w której zachowanie jest sterowane, a język zmanipulowany przez rodziców, którzy chcą chronić dzieci przed światem zewnętrznym.

Czy jednak rzeczywiście udaje im się stworzyć przestrzeń wypełnioną bezpieczeństwem, szczęściem i miłością? Jak trójka rodzeństwa radzi sobie z tak ograniczoną rzeczywistością, w której brakuje słów by opisać pragnienia? A może, jeśli wiedza o zewnętrznym świecie jest tak niewielka, wcale nie chcą go poznawać?

Autorzy spektaklu kreują świat bliski polskiemu widzowi, odnosząc się między innymi do społeczno-ustrojowej przemiany lat dziewięćdziesiątych. Jednak przede wszystkim traktują rodzinę jako laboratorium badania uniwersalnych zjawisk: instrumentów władzy, edukacji, możliwości realizacji utopii, wolności, systemów politycznych, językowych, które sprowadzone do małej skali ujawniają nowe znaczenia.

Spektakl, niepozbawiony dużej dawki humoru, jest eksperymentem przeznaczonym dla widzów gotowych aktywnie podążać za bohaterami i wraz z nimi rozczytywać zagadki domu pełnego niewiadomych i dziwności. Jednak początkowo obcy świat, po bliższym przyjrzeniu dla wielu może okazać się wciągającym zwierciadłem.

Przybywajcie; przeglądajcie się w "Kle".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji