Artykuły

Litwa. Polsko-litewska premiera spektaklu "ONY"

Równolegle - w Białymstoku i w Wilnie - trwały przygotowania do spektaklu "Ony". Premierowy pokaz przedstawienia w reżyserii Agne Sunklodait i Jacka Malinowskiego odbędzie się już 11 listopada w Wileńskim Teatrze Kameralnym.

Spektakl będzie można także zobaczyć w Kownie, Kłajpedzie i Białymstoku. A wszystko to w ramach projektu "Deus Ex Machina".

CÓŻ MOŻNA POWIEDZIEĆ O "ONYM"?

Dla wszystkich tych, którzy przyzwyczaili się już do tekstów Marty Guśniowskiej, zabawnych, ciepłych baśni, poprzewracanych do góry nogami, "Ony" może być nie lada niespodzianką. Bo oto mamy baśń poetycką, liryczną - choć nie pozbawioną humoru - opowieść o życiu tytułowego Onego, którego poznajemy jako ośmiolatka, a rozstajemy się z Nim u schyłku jego niezwykłego żywota.

Pełna niespodziewanych zwrotów akcji inscenizacja Agn Sunklodait i Jacka Malinowskiego, okraszona oryginalnymi projekcjami Mantasa Bardauskasa, z klimatyczną muzyką i scenografią autorstwa zadomowionych już w BTL litewskich artystów - Antanasa Jasenki i Giedr Brazyt - to propozycja dla całej rodziny. Każdy, bez względu na wiek, odnajdzie w niej coś dla siebie - od zaskakujących przygód tytułowego bohatera, przez liczne zabawy słowem, aż po filozoficzną refleksję.

POLSKO-LITEWSKA WSPÓŁPRACA

Białostocki Teatr Lalek wielokrotnie współpracował z litewskimi reżyserami, scenografami czy kompozytorami, zarówno przy realizacji spektakli dla dzieci (m.in. "Robot i Motylek", "Jak Matołusz poszedł szukać Olbrzyma), jak i dorosłych (np. "Medea, moja sympatia").

- Ponieważ dotychczasowa współpraca układała się nam bardzo dobrze, postanowiliśmy pójść o krok dalej. Poszerzyliśmy krąg twórców, z którymi współpracujemy o aktorów Wileńskiego Teatru Kameralnego. W ten sposób powstał dwujęzyczny interaktywny spektakl "Ony", który w warstwie językowej i wizualno-muzycznej będzie czytelny zarówno dla polskiej jak i litewskiej publiczności - mówi Jacek Malinowski, pomysłodawca i współreżyser spektaklu.

- Atmosfera podczas prób w Wilnie jest niesamowita. Praca z polskim i litewskim zespołem teatralnym na jednej scenie to bardzo ciekawe doświadczenie - zauważa Agn Sunklodait, współreżyserka przedstawienia.

Autorską scenografii do spektaklu jest Giedr Brazyt, litewska scenografka, absolwentka i wykładowca na Wydziale Scenografii ASP w Wilnie.

- Tekst Marty Guśniowskiej jest bardzo plastyczny. Dlatego nie chciałam, aby scenografia była jego wierną ilustracją. Jednocześnie dramat Guśniowskiej jest naszpikowany neologizmami, przez co wymagał wyczucia wielu niuansów językowych - mówi Brazyte.

DEUS EX MACHINA

Pojęcie "Deus Ex Machina" jest nie tylko głęboko osadzone w scenariuszu spektaklu. To także tytuł projektu, w ramach którego oprócz spektaklu "Ony", odbędą się spotkania z twórcami przedstawienia, wystawa zdjęć teatralnych wykonanych w technologii 3D oraz cykl zajęć edukacyjnych. "Deux Ex Machina" to projekt skierowany zarówno do dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat polskiej sztuki teatralnej i teatru lalek na Litwie, promocja polsko-litewskiej współpracy oraz aktywizacja społeczeństwa do większego uczestnictwa w kulturze. Jednak najważniejszym celem proponowanych przez nas działań będzie wyśmienita wspólna zabawa w rodzinnym gronie.

Więcej informacji o projekcie "Deux Ex Machina" dostępnych jest na stronie www.deus-ex-machina.pl.

DARMOWE WEJŚCIÓWKI NA BIAŁOSTOCKI POKAZ SPEKTAKLU

Zwieńczeniem projektu "Deux Ex Machina" będą pokazy spektaklu "ONY" w Białymstoku pod koniec listopada 2017 r. Bezpłatne wejściówki na pokaz przedpremierowy w Białymstoku, który odbędzie się 25 listopada, można rezerwować 21 listopada telefonicznie lub osobiście w kasie Teatru - w godzinach pracy kasy*. Wejściówki będzie można odebrać od 22 do 24 listopada również w kasie Teatru. Jedna osoba jest uprawniona do rezerwacji i odbioru maksymalnie dwóch wejściówek.

*Godziny pracy kasy Teatru w dniach 21 - 24 listopada:

- wtorek, środa (21 - 22 listopada) - godz. 8.00 - 12.00,

- czwartek, piątek (23 - 24 listopada) - godz. 8.00 - 12.00 i 15.30 - 19.00

Więcej informacji na temat wejściówek pod numerem telefonu: 85 742 50 33 oraz 85 742 50 31 wew. 112, 115.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji