Artykuły

Warszawa. "Wychodząc od działania" Stokłosy w listopadzie

Maria Stokłosa rezygnuje z próby stworzenia zamkniętej formy przedstawienia. "Wychodząc od działania" to spektakl, który nigdy nie będzie miał premiery, nigdy nie powstanie końcowy produkt. Łącznie, od maja do grudnia 2017 roku, powstanie czterdzieści performansów w dialogu ze znakomitymi artystkami oraz badaczkami tańca.

Punktem wyjścia projektu jest rozwijanie praktyki improwizacji ruchowej, która zmienia swój kształt w zależności od miejsca, czasu i widowni. Jego początki sięgają 2015 roku, kiedy filadelfijska artystka Meg Foley zaprosiła Marię Stokłosę do współpracy nad rozwojem praktyki "Action is primary". Obecnie obie choreografki kontynuują pracę nad solowymi spektaklami, wymieniając rezultaty badań podczas regularnych spotkań online. W kształtowaniu kolejnych pokazów towarzyszą Marii Stokłosie zaproszone przez nią twórczynie - rzeźbiarka Alicja Bielawska, dramaturżka Eleonora Zdebiak, reżyserka światła Karolina Gębska oraz "świadkowie" - regularnie zmieniający się artyści i teoretycy, m.in. badaczka tańca Katarzyna Słoboda,

choreografki Maija Reeta Raumanni i Anna Nowicka oraz reżyserka teatralna Anna Karasińska. Pokazy odbywają się nieprzerwanie od maja do grudnia 2017 r. w galeriach, teatrach i pracowniach Warszawy.

"Wychodząc od działania" to wprowadzenie ciała w ruch. Jego siła, wynikająca z ciągłego negocjowania własnej tożsamości, to zdolność do transformacji, w której jedyną stałą jest ciągła zmiana uwagi.

Choreografia, wykonanie: Maria Stokłosa

Współpraca: Alicja Bielawska, Maija Reeta Raumanni, Katarzyna Słoboda, Eleonora Zdebiak i inni.

Produkcja: Katarzyna Sztarbała

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Harmonogram pokazów

Listopad 2017

- 3 listopada, godz. 19.00, Centrum w Ruchu (wstęp wolny)

- 4 listopada, godz. 18.00, Centrum w Ruchu (wstęp wolny)

Adres: Wawerskie Centrum Kultury, ul. Żegańska 1a

- 12 listopada, godz. 11.00-12.30 warsztaty oraz godz.13.00 otwarty pokaz z uczestnikami warsztatów, godz. 17.00, TR Warszawa, pokaz w scenografii spektaklu "Uroczystość" (reż. Grzegorz Jarzyna)

zapisy i rezerwacja miejsc: edukacja@trwarszawa.pl (bilety: 10 zł)

Adres: ATM Studio, ul. Wał Miedzeszyński 384

- 13 listopada, godz. 18.00, Centrum Sztuki Tańca, Dom Kultury Kadr, ul. Rzymowskiego 32, (bilety: 10 zł)

- 18-19 listopada, godz. 10.30-13.00 (sobota) i 12.00-15.00(niedziela) warsztaty, godz. 13.30 (sobota) i 15.30 (niedziela) otwarte pokazy z uczestnikami warsztatów, Warsaw Dance Department

zapisy: kasiasztarbala@fundacjaburdag.com

Adres: Pałac Kultury i Nauki, Pl. Defilad 1

- 21, 22, 23 listopada, godz. 19.00, Komuna//Warszawa, ul. Lubelska 30/32 (wstęp wolny)

***

Maria Stokłosa - performerka i choreografka. Ukończyła choreografię w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jej ostatnie prace to "Złote demony", "Wylinka", "Intercontinental" oraz "MaMa Perform". Jest autorką ruchu do opery Pawła Mykietyna "Czarodziejska góra". Współpracuje m.in. z Peterem Pleyerem, Meg Foley i Wojtkiem Ziemilskim. Jest członkinią kolektywu Centrum w Ruchu oraz prezeską Fundacji Burdąg, a także przewodniczącą Rady Programowej Instytutu Muzyki i Tańca.

Fundacja Burdąg to centrum badawcze dla twórców i pole do eksploracji dla odbiorców nowych nurtów w sztukach performatywnych. Z inicjatywy Fundacji w 2013 roku powstało Centrum w Ruchu w Wawerskim Centrum Kultury w Warszawie. Jest to platforma tancerzy, performerów i choreografów. Współtworzą ją: Izabela Chlewińska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Weronika Pelczyńska, Renata Piotrowska, Magda Ptasznik, Maria Stokłosa, Iza Szostak i Karol Tymiński. Oprócz realizacji autorskich spektakli przedstawiciele i przedstawicielki kolektywu prowadzą szeroką działalność edukacyjną organizując warsztaty dla mieszkańców Wawra i Warszawy oraz budując nowoczesny dyskurs wokół sztuki choreograficznej. Od 2014 w Centrum w Ruchu realizowany jest projekt "Choreografia w Centrum" - roczny kurs choreografii eksperymentalnej.

Celem Centrum w Ruchu i wspierającej go Fundacji Burdąg jest nie tylko tworzenie możliwości powstawania coraz ciekawszych inicjatyw artystycznych w Warszawie. To budowanie profesjonalnych warunków produkcji spektakli i przestrzeni do rozmowy o choreografii i sztukach performatywnych, to budowanie środowiska artystów, widzów i wspierających ich specjalistów oraz upowszechnianie eksperymentalnych form tworzenia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji