Artykuły

Warszawa. Jaki będzie plac przed Pałacem Kultury?

Jury konkursu na najważniejszy plac w Warszawie zaczyna ocenę nadesłanych prac. Najlepsze pięć poznamy 6 listopada. Ale ostateczny kształt projektu może się mocno różnić od prac konkursowych.

Ponadhektarowy plac ma powstać pomiędzy Marszałkowską, Pałacem Kultury a planowanym Muzeum Sztuki Nowoczesnej i siedzibą Teatru TR Warszawa (mają powstać po sąsiedzku do stojącego dziś koło PKiN kuriozalnego baru-samolotu). W przyszłości od południa domknie go przewidziany w planie zagospodarowania gmach, nazywany na razie roboczo przez urbanistów Teatrem Muzycznym, bo m.in. taką funkcję budynku dopuszcza plan.

To najważniejszy plac w mieście. Nad jego kształtem Warszawa dyskutuje od ćwierćwiecza.

Międzynarodowy konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, zgłosiło się ponad 140 biur architektonicznych. Prace finalnie złożyły 42 pracownie. Jak informuje wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, jury konkursu 2 listopada rozpocznie ocenę prac.

Wynik obrad zaprezentowany zostanie 6 listopada, podczas festiwalu Warszawa w Budowie. Ale nie poznamy wtedy zwycięzcy. Bo ten konkurs ma prototypowy charakter. Oprócz decyzji jury wpływ na wynik będą mieć konsultacje społeczne. Potrwają do 16 listopada.

Konkursowe projekty będzie można przez ten czas oglądać w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury, ludzie będą mogli zgłaszać swoje uwagi i propozycje. Mają zostać uwzględnione w negocjacjach z finałową piątką architektów. Wygra ten, którego praca będzie mogła pogodzić wizję artystyczną z oczekiwaniami mieszkańców.

Flankujące plac budynki muzeum i teatru mają być gotowe - teoretycznie - mniej więcej na przełomie 2020 i 2021 r. Plac powinien powstać równolegle z nimi.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji