Artykuły

Zabrze. "Wszystko o mojej matce" zwycięzcą festiwalu dramaturgii

Michał Borczuch i zespół aktorski spektaklu "Wszystko o mojej matce" Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie zdobył pierwszą nagrodę XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona", organizowanego w Zabrzu. W niedzielę w zabrzańskiej Kopalni Sztuki odbyła się uroczystość wręczenia nagród.

Festiwal prezentuje inscenizacje współczesnego dramatu, który stara się spełniać postulat "bycia lustrem rzeczywistości" i pokazywać człowieka w szerokim kontekście socjologicznym, obyczajowym, politycznym i religijnym. Co roku do udziału w imprezie zapraszane są najciekawsze polskie inscenizacje teatralne.

Jury w składzie Lech Raczak (przewodniczący), Sebastian Majewski i Łukasz Drewniak postanowiło w tym roku przyznać pierwszą nagrodę - 8 tys. zł - za spektakl w reżyserii Borczucha. Drugą nagrodę w wysokości 6 tys. zł otrzymał kolektyw twórczy: Anna Smolar, Marta Malikowska, Maciej Pesta, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski za spektakl "Henrietta Lacks" z Nowego Teatru w Warszawie.

Trzecia nagroda w wysokości 4,5 tys. zł trafia do młodych aktorów grających w przedstawieniu "Cesky Diplom" Wydziału Lalkarskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie - filia we Wrocławiu. Ten sam spektakl otrzymał też nagrodę publiczności, a Piotr Ratajczak - dodatkowo nagrodę za jego reżyserię.

Za najlepszą scenografię jurorzy nagrodzili Mirka Kaczmarka ("Ambona Ludu" Teatru Nowego w Poznaniu), a za muzykę nagrodę otrzymała Anna Stela ("Ku Klux Klan. W Krainie Miłości" w reż. Macieja Podstawnego z Teatru Nowego w Zabrzu). Cała trójka otrzymała po 3 tys. zł.

Laureatem nagrody im. Stanisława Bieniasza został Tomasz Śpiewak, autor tekstu pt. "Wszystko o mojej matce". Nagroda im. Bieniasza - dramaturga, reżysera, pomysłodawcy festiwalu - przyznawana jest w formie medalu zaprojektowanego przez Zygmunta Brachmańskiego. Jej zdobywca otrzymał dodatkowo 1,5 tys. zł.

Nagrody aktorskie jury przyznało: Marcie Bizoń za rolę w spektaklu "Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" w reżyserii Aleksandry Popławskiej z Teatru Ludowego w Krakowie, Kasi Łacisz-Kubackiej ("Ku Klux Klan...") i Januszowi Jagodzińskiemu za rolę w spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" w reżyserii Kuby Kowalskiego z Teatru Osterwy w Lublinie.

W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu zostało przyznane osobiste wyróżnienie, ufundowane przez Annę Solecką-Bacię - dla Sceny Invitro w Lublinie za "oszczędne, a piękne formalnie, otwarte na widza spotkanie w dialogu o wartościach podstawowych". Chodzi o spektakl "Ponowne zjednoczenie Korei" w reż. Łukasza Witta-Michałowskiego.

Swoje nagrody wręczyło też Jury Młodych. Przyznało ją Annie Steli za muzykę i aranżacje muzyczne w spektaklu "Ku Klux Klan. W krainie miłości". Z najlepszy spektakl uznało "Cesky Diplom", a za najlepszą scenografię nagrodziło spektakl "Ambona Ludu".

Najlepszy zespół aktorski to zdaniem młodego jury obsada spektaklu "Henrietta Lacks". Nagrodę za najlepsze przedstawienie społecznego problemu lokalnego otrzymał zaś Kuba Kowalski - reżyser spektaklu "Diabeł i tabliczka czekolady" z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr Nowy w Zabrzu i zabrzański samorząd.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji