Między Warszawą i Londynem
"Piloci" wg libretta i w reż. Wojciecha Kępczyńskiego w Teatrze Muzycznym Roma w Warszawie. Pisze Mirosław Winiarczyk w tygodniku Idziemy.
Równolegle oglądamy losy Niny, ukochanej pilota Jana, która w okupowanej Warszawie podejmuje działalność konspiracyjną, występując w koncesjonowanym przez okupanta teatrze i "dla sprawy" nawiązując romans z niemieckim pułkownikiem. Cały czas prześladuje ją dyrektor teatru, postać wyjątkowo obrzydliwa, kolaborant, a po wojnie agent UB.
"Piloci" to trzeci musical o polskiej tożsamości artystycznej w warszawskim Teatrze Roma kierowanym przez Wojciecha Kępczyńskiego, większość premier stanowiły bowiem słynne musicale przeniesione z Nowego Jorku i Londynu. Poprzednie dwie "polskie" premiery były przedstawieniami dla dzieci ("Akademia Pana Kleksa" i "Piotruś Pan" z librettem Jeremiego Przybory). "Piloci" są spektaklem dla dorosłych widzów.
Jego bohaterowie to czterej polscy lotnicy, którzy brali udział w Bitwie o Anglię i do końca wojny walczyli przeciwko Niemcom. Walorami spektaklu są wartko prowadzona akcja, przeplatana wirtualnymi scenami walk powietrznych, piękna muzyka i melodyjne piosenki. Z bombardowanej Warszawy w 1939 roku przenosimy się do Londynu, gdzie nasi piloci w szeregach polskich dywizjonów RAF dzielnic i zwycięsko walczą z wrogiem. Sceny bitewne przeplatają się z rodzajowymi i obyczajowymi, związanymi z adaptacją pilotów w Wielkiej Brytanii, nauką języka, znajomościami, romansami itd. Wątki kończą się rozczarowaniem polskich żołnierzy z powodu powojennej zdrady Anglików.
Nina przedostaje się na Zachód, ale mnie wątek ten wydaje się dwuznaczny. Kępczyński wpisuje się, chcąc nie chcąc, w narastający obecnie trend ukazywania okupacji hitlerowskiej w Polsce przez pryzmat masowej jakoby kolaboracji Polaków. Uważam, niestety, że szczegóły i motywacje bohaterów przedstawienia mogą mieć tu mniejsze znaczenie, bo liczy się odbiór emocjonalny i skojarzenia widowni.