Artykuły

Warszawa. "Workplace" i "Solidarność. Nowy projekt" w TR Warszawa

W październiku zaprezentowane zostaną warszawskiej publiczności spektakle "Solidarność. Nowy projekt" oraz "Workplace" - dwa projekty teatralne będące kontynuacją ostatniej pracy Pawła Wodzińskiego i Bartka Frąckowiaka oraz zespołu artystycznego Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Spektakle te są tworzone przez ten sam zespół twórców, ale już w innym mieście, w innym teatrze i w innych okolicznościach.

Artystki i artyści kontynuują, rozpoczętą w Bydgoszczy, ideę teatru rozumianego jako miejsca dobra wspólnego - przestrzeni aktywności artystycznej, społecznej i intelektualnej. Zespół zamyka poprzedni etap pracy i otwiera następny, bezpośrednio wypływający ze wspólnych doświadczeń, opartych na solidarności zespołu i idei autonomii. W swoich działaniach ma na celu uruchamianie progresywnej przestrzeni myślenia i działania, będącej odpowiedzią na zmiany zachodzące w polityce kulturalnej. Poszukuje tym samym alternatywy dla konserwatywnych i neoliberalnych formuł funkcjonowania sztuki, a teatr czyni miejscem debaty społecznej.

Prezentacja nowych projektów teatralnych jest dla tego zespołu również sprawdzeniem możliwości innej, alternatywnej formuły działania i stanowi płaszczyznę współpracy na nowych zasadach, poza instytucją, w której do tej pory funkcjonował. Testowany jest nowy model pracy, w którym zwiększa się współodpowiedzialność za cały projekt, a artystyczne ryzyko podejmowane przez wszystkich zaangażowanych jest większe od tego, z jakim spotykali się w dotychczasowej pracy. Działanie to oparte jest na otwartości na nowe sytuacje, jakie mogą pojawić się w trakcie pracy. Jest testowaniem teatru pod kątem możliwości jego demokratyzacji.

Pokaz spektakli jest możliwy dzięki pomocy Miasta st. Warszawy oraz TR Warszawa.

***

"Workplace" - reżyseria Bartek Frąckowiak

Halo, tu wolny rynek. Jesteś zwolniona. Trzy historie kobiet, które straciły pracę. Trzy opowieści o pracy, która niszczy godność, stabilność i poczucie wartości. Trzy próby zbudowania alternatywnego systemu, w którym praca wydobywa z człowieka to, co najlepsze, zamiast zamieniać go w przedmiot rynkowej gry. Spektakl dla pracowników i pracodawców, czyli dla wszystkich.

Punktem wyjścia przedstawienia będzie rozmowa o znaczeniu i wartości pracy, o ambicjach, lękach, niestabilności, o miejscu pracy i jego nieciągłym charakterze, o rytmie i subiektywnie przeżywanym czasie pracy. Perspektywa fikcyjnych bohaterek miesza się z realną sytuacją trzech aktorek, których miejsce pracy zostało zaburzone. Spektakl łączy poziom indywidualnych doświadczeń kobiet, z szerszą perspektywą, w której praca widziana jest jako część dynamicznie zmieniającej się globalnej gospodarki kapitalistycznej. Staje się on rodzajem gry trzech bohaterek z różnymi sytuacjami związanymi z pracą. Rekonstruują historie pracy innych kobiet, próbując wcielić się w nie i zrozumieć ich doświadczenie, podróżują przez różne klasy społeczne, rodzaje zawodów i miejsc pracy, w końcu przez różne pozycje w hierarchii ekonomicznej. Ta fikcyjna podróż pomaga kobietom wejść w przestrzeń utopii. Wyobrażając sobie warunki i miejsca pracy, które pozwalają na ujawnienie w człowieku tego, co najlepsze, nieświadomie zaczynają konstruować alternatywny system społeczno-ekonomiczny.

Obsada: Anita Sokołowska, Beata Bandurska, Magdalena Celmer

Gramy 25.10 g. 19.00 | 26.10 g. 19.00 ATM Studio

http://trwarszawa.pl/spektakle/workplace/

***

"Solidarność. Nowy projekt" - reżyseria Paweł Wodziński

W 1981 roku w Hali Olivia w Gdańsku odbył się historyczny I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność. 900 związkowców, reprezentujących blisko 10 milionowy ruch społeczny dyskutowało nad alternatywną wizją Polski samorządnej. Spektakl Pawła Wodzińskiego i zespołu oparty na stenogramach zjazdu oraz materiałach dokumentalnych jest próbą spojrzenia na dzisiejsze możliwości samostanowienia społecznego wobec rosnącej fali nacjonalizmu i autorytaryzmu. Czy inna polityka i inne społeczeństwo są jeszcze możliwe?

W 1981 roku, na krótki moment w naszej historii pojawiła się szczera próba wcielenia w życie idei samorządności politycznej i ekonomicznej, bez klasowych i kulturowych przywilejów. Idei, od której jesteśmy dziś bardzo oddaleni. Pierwsza "Solidarność" opracowała i przegłosowała program odpowiadający na potrzeby wszystkich jej członkiń/ów. Wsparta siłą 10 milionów ludzi zaproponowała inną, alternatywną wizję Polski, opartą m.in. na samozarządzaniu, równym dostępie do usług publicznych, a także ochronie środowiska i rozwoju społecznym poprzez kulturę i edukację. Ten bezprecedensowy projekt został gwałtownie przekreślony przez stan wojenny, a po '89 idea demokracji bezpośredniej została ostatecznie odsunięta na dalszy plan, również przez elity "Solidarności", które chętnie wdrażały wzorce neoliberalnego kapitalizmu, skutecznie odcinające obywateli od idei i możliwości uspołeczniania państwa.

"Solidarność. Nowy projekt" sprawdza ideę konstytuowania się masowego ruchu społecznego, opartego na zasadach demokracji bezpośredniej. To performatywne wychylenie w przyszłość i próba spojrzenia na dzisiejsze możliwości samostanowienia społecznego, będącego demokratyczną odpowiedzią na wzrost nastrojów nacjonalistycznych i autorytarne działania władzy, również w kontekście zarządzania kulturą.

Założenia programu "Samorządna Rzeczpospolita" wydają się dziś szczególnie aktualne. Potrzeba przemyślenia nowego, równościowego projektu politycznego stanowi poważne wyzwanie przed całym polskim demokratycznym społeczeństwem. Podobnie aktualna staje się także (pisana z małej litery) solidarność, jedyna wartość stanowiąca realną odpowiedź na ekonomiczne, polityczne, społeczne i kulturowe barbarzyństwo, które stało się cechą charakterystyczną współczesności.

"Solidarność. Nowy projekt" jest drugim spektaklem, poświęconym tematowi Solidarności, tworzonym przez ten sam zespół twórców, ale w innym mieście, w innym teatrze, w innych okolicznościach. Premiera pierwszego miała miejsce w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.

Obsada: Beata Bandurska, Magdalena Celmer, Paweł L. Gilewski, Hanna Gruszczyńska, Mirosław Guzowski, Maciej Pesta, Martyna Peszko, Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski, Anita Sokołowska, Łukasz Maciej Szymborski, Małgorzata Trofimiuk, Jakub Ulewicz, Piotr Wawer Jr, Małgorzata Witkowska, Konrad Wosik

Gramy 29.10 g. 19.00 | 30.10 g. 19.00 ATM Studio

http://trwarszawa.pl/spektakle/solidarnosc-nowy-projekt/

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji