Artykuły

Warszawa. Dziecko jest ponad podziałami. Premiera w Lalce

Młoda reżyserka Daria Kopiec wystawia w Teatrze Lalka "Króla Maciusia I" Janusza Korczaka. Premiera w sobotę 14 października.

Jej droga artystyczna łączy dwie ścieżki: teatralną i filmową. Zaczynała od łódzkiej Filmówki, jest reżyserką filmów animowanych, specjalizacja animacja stop - motion, głównie lalkowa i przestrzenna. Za sobą ma też rok w Brukseli - studia na La Cambre - Ecole nationale supérieure des Arts visuels (ENSAV) i fascynację tańcem.

Po studiach próbowała sił robiąc różne rzeczy: od teledysków przez projekty komercyjne po autorskie. Przygotowała też Kolekcje Filmowe Pogranicza zrealizowane z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" - jeden z ich filmów "Gucio Zaczarowany" zjeździł festiwale na całym świecie.

Jednak z czasem zaczęła pojawiać się w niej coraz większa potrzeba pogłębienia umiejętności pracy z aktorem. Postanowiła więc zdawać na reżyserię do Akademii Teatralnej. - To była jedna z najlepszych decyzji w życiu! - mówi dziś Daria Kopiec. Mimo że w teatrze pracuje dopiero dwa lata, udało się jej zrobić kilka spektakli i dostać Złotą Maskę za "B@jki robotów" w Teatrze Pinokio w Łodzi. Teraz kończy próby do "Króla Maciusia I" w Lalce. Dlaczego warto dzisiaj czytać Korczaka?

- Wszędzie mamy dziś takich małych królów, dzieci uzurpujące sobie prawo do bycia dorosłymi. Często dzieciństwo jest im odbierane, świat pędzi, mają nadmiar obowiązków, gadżetów, borykają się z zupełnie innymi problemami niż ja w ich wieku. Warto rozmawiać z nimi i ich rodzicami - przekonuje. I dodaje, że w spektaklu współczesna na pewno będzie forma, strona plastyczna, muzyka. Tekst pozostaje Korczaka.

Czytanie Korczaka dzisiaj nasuwa współczesne skojarzenia, tematy. Jeden z nich związany jest z postacią Klu - Klu, dziewczynką z dalekich wysp. W spektaklu w Lalce nazywa się Talika, pochodzi ze świata obcego Maciusiowi. Ta scena opowiada o spotkaniu z obcym, którego nikt nie chce zaakceptować. - Obecnie ludzie bardzo dużo podróżują, świat jest dla nas otwarty. Pytanie, czy my jesteśmy na niego otwarci. To temat, który mnie zelektryzował, bo kryje się w tym istota dziecięcości - dziecko nie wartościuje, nie ocenia, jest ponad podziałami i polityką, chce poznawać - dodaje Daria Kopiec. - To niestety dorosły często swoją postawą zamyka je na świat.

Król Maciuś I" Janusza Korczaka, reżyseria: Daria Kopiec, adaptacja, dramaturgia: Martyna Lechman, scenografia: Matylda Kotlińska, muzyka: Adam Świtała, choreografia: Jacek Owczarek. Występują: Rafał Derkacz, Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Wojciech Pałęcki, Olga Ryl-Krystianowska. Premiera: sobota 14 października, godz. 17.30. w Teatrze Lalka

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji